10. Czym jest naturalny talent i dlaczego warto z niego skorzystać?

10. talent (1)Każdy człowiek jest inny. Ludzie są po prostu różni. I składa się na to bardzo wiele aspektów, ponieważ mamy różny system przekonań, wychowani byliśmy w różnych rodzinach, różnych środowiskach, otoczeni różną ideologią, różnymi ludźmi i sami mamy różne doświadczenie własne, swoją historię, która kształtuje nasze postawy i całe nasze życie.

I pomimo tej przewspaniałej i ogromnej indywidualności, mimo że jesteśmy różni, to w pewnych obszarach niektórzy są do siebie podobni w sposobie myślenia i w sposobie działania.

Można korzystać z różnych narzędzi, które pokazują w jaki sposób można popatrzeć na ludzi, szukając jakichś zasad, które pomagały by szybciej osiągać sukces, łatwiej się komunikować z innymi, skutecznie współpracować.

Czym jest talent? Wg. systemu Dynamiki Talentów, opracowanego przez Rogera Hamiltona, talent jest to sposób myślenia i działania, jest to sposób podejmowania decyzji, podejścia do ryzyka, do finansów: w sensie sposobu zarabiania oraz wydawania pieniędzy, ich oszczędzania i zarządzania, talent odnosi się też do wartości jakie są dla człowieka niezwykle istotne.

Model Dynamiki Talentów prezentowany jest w formie kwadratu, gdzie każdy jego bok oznacza inną tzw. częstotliwość. Częstotliwość można odnieść do fal np. radiowych; aby posłuchać jakiejś ulubionej stacji radiowej, musimy znaleźć jej właściwą częstotliwość i dostroić odbiornik. Wiadome jest wówczas, że na swoim odbiorniku radiowym, będziemy słuchać stacji o takiej częstotliwości, która nam się podoba, którą lubimy. Nasz wybór jest tutaj oczywisty.

Tak jest i z talentami, określanymi prze cztery różne częstotliwości: Dynamo, Blaze, Tempo, Steel.

10. talent (2)

Dynamo opisuje ludzi pomysłowych, tworzących nowe idee z dużą łatwością i szybkością. Uwielbiają rozpoczynać projekty, biznesy czy jakiekolwiek przedsięwzięcia. Tempo opisuje osoby uwielbiające koordynować różne aktywności, ludzi i dostępne zasoby w czasie. Blaze uwielbia spędzać czas z innymi ludźmi, nawiązując nowe relacje, omawiając wspólne przedsięwzięcia. Steel odnosi się do ludzi, którzy uwielbiają systemy, czyli informacje, technologie i pieniądze. Potrafią doskonale optymalizować całe procesy czy wręcz systemy.

Każdy człowiek ma w sobie te cztery różne częstotliwości i przez nie przejawia swoje działania. Jednak któreś z tych częstotliwości (jedna lub dwie) będą dominujące, będą przez nas najchętniej doświadczane. Rodzaj dominującej częstotliwości będzie wskazywał na profil Dynamiki Talentów, stąd mamy 8 grup talentów, skupionych wokół następujących nazw profili: Creator, Star, Supporter, Deal Maker, Trader, Accumulator, Lord, Mechanik.

Po co jest talent?

Jeśli wiemy na czym on polega, wówczas wiemy jak go używać w sposób świadomy. Jeśli ktoś nie wie na czym polega jego talent, to czy go używa?

Na to pytanie wiele osób odpowiada, że „nie”, nie używa swoich talentów.

Otóż jest to błędna odpowiedź.

Jeśli człowiek nie jest ich świadomy to i tak ich używa, tylko nieświadomie. Zresztą nie ma możliwości nie korzystać z własnych talentów, ponieważ tak de facto, mamy tylko talenty, bo tacy właśnie jesteśmy.

Przy nieświadomym korzystaniu z własnych talentów, może się okazać, że talent będzie działał „przeciwko” nam.

Objawiać się to może poprzez:

  • porównywanie się do innych, że chcemy być tacy jak inni, bo np. oni są poukładani, punktualni, dobrze zorganizowani, wygadani, kreatywni, zawsze spokojni i nie ulegają emocjom,
  • ocenianie innych wg. naszej miary, oni są „gorsi”, bo nie są tacy jak my: wiecznie się spóźniają, czepiają się szczegółów, wprowadzają chaos, nie uśmiechają się i są bardzo małomówni, a może nawet złośliwi,
  • zrzucanie tego co w życiu przeżywamy, doświadczamy na zewnętrzne okoliczności, w których jedni mają szczęście a drudzy pecha,
  • „umniejszanie” własnemu talentowi, ponieważ korzystanie z własnego talentu (np. umiejętność szybkiego nawiązywania nowych kontaktów), w naszym odczuciu jest tak łatwe, że w sumie każdy może takie zadania wykonać z tą samą łatwością, więc my nic takiego „wielkiego” nie robimy,
  • „powiększanie” własnego talentu, jako jedyny obowiązujący i jedyny słuszny, jest to druga skrajność, gdzie w objęciach ego, niektórzy myślą, że tylko ich punkt widzenia, sposób działania jest jedyny właściwy i zastanawiają się dlaczego inni ludzie dookoła tak bardzo „nic nie rozumieją”,
  • spadek własnego poczucia wartości, bo wszyscy mają „coś” a my nie mamy tego, niedocenianie siebie,
  • brak zaufania do siebie samego, co ostatecznie może przejawiać się przez brak zaufania innych osób do nas.

Mimo, że lista jest dość obszerna, to można ją bardzo szybko i łatwo nie tylko skrócić, ale z każdego punktu zrobić dużą zaletę. Wystarczy tylko mieć świadomość na czym nasz talent polega i świadomie z niego korzystać.

Jeśli ludzie nie znają tego modelu i nie wiedzą „kto jest kim” wówczas często może dochodzić do konfliktów, braku zrozumienia inności drugiego człowieka. Może to się przejawiać tym, że niektórzy ludzie z jakiegoś niewiadomego powodu nas denerwują. Mamy poczucie, że się w ogóle nie rozumiemy albo, że nie nadajemy na tych samych falach, więc ten ktoś jest w naszym odczuciu już jakiś inny, może nawet „gorszy”. Takie myślenie prowadzi tak w gruncie rzeczy do „katastrofy”. Trudno jest współpracować z tymi, którzy nas denerwują, bo są inni niż my. Więc najchętniej dobieramy sobie podobnych, aby było łatwo współpracować. Tak zorganizowany zespół, gdzie wszyscy są do siebie podobni, nie osiągnie ponadprzeciętnych rezultatów, ponieważ, każdy widzi to samo. To właśnie w tej odmienności, tej inność tkwi wielka zaleta, bo to oznacza, że taki ktoś jest inny niż my i można się prawdopodobnie wymienić z nim własnymi talentami. Czyli może się okazać, że wręcz potrzebujesz tych, którzy Cię na pierwszy rzut oka „denerwują”. Dzięki tej wiedzy wada staje się zaletą.

Jak zatem dobierać ludzi do zespołów?

Do zespołu trzeba dobierać osoby w taki sposób, aby się ze sobą uzupełniały swoimi talentami.

Optymalna zatem jest sytuacja gdy w zespole, będzie reprezentacja czterech częstotliwości, ponieważ wówczas można tak rozdzielić zadana, że każdy robi coś innego, nikt nie wchodzi sobie w drogę i każdy odpowiada za inny etap całego procesu, jaki w zespole ma być zrealizowany.

Nie ma złych ludzi są tylko źle dobrane zadania.

Na bardziej zaawansowanym poziomie tej wiedzy, na dobór ludzi do zespołu będzie również miał wpływ: czas życia zespołu, rodzaj produktu, rodzaj obsługiwanego klienta.

Dla kogo jest talent? Otóż większość osób na to pytanie odpowiada, że dla posiadacza talentu.

I to jest błędna odpowiedź.

Talent jest dla innych. Nasz talent jest dla innych osób. Dla innych z naszego zespołu, dla naszych klientów, partnerów biznesowych. Talent mamy po to, aby nim się dzielić z innymi i dawać wartość tam gdzie ona jest potrzebna i wtedy kiedy jest potrzebna.

Oznacza to w skrócie, że dopiero razem możemy więcej osiągnąć, we współpracy z innymi ludźmi. Dzięki Dynamice Talentów wiemy w jaki sposób to zrealizować, z kim współpracować.

Organizując zespół, oprócz celów jakie ona ma zrealizować, tak naprawdę organizujemy przestrzeń w której każdy uczestnik zespołu będzie mógł korzystać ze swojego talentu i dzielić się talentem w sposób świadomy.

A na bardzo głębokim ludzkim poziomie, ta wiedza o talentach pozwala uznać inność każdego człowieka. Pozwolić innym być sobą, bo dzięki tej inności my również możemy być sobą!


Justyna Liber Monopol 3Autorką porady jest Justyna Liber

Właścicielka firmy szkoleniowej Libersgroups Global Training System. Jest trenerem biznesu, mówcą inspiracyjnym, Doradcą Finansowym EFG (European Financial Guide), akredytowanym Flow and Performance Consultantem Dynamiki Talentów, nauczycielem Vedic Art. Aktywnie uczestniczy w Radzie Programowej Fundacji Class Ladies. Odpowiada za skuteczne działania w obszarze doradztwa, edukacji, szkoleń i rozwoju kompetencji.