15. Wizerunek – Wyjdź z ukrycia i daj się lubić ;-)

15-wizerunek-black-and-white-1283234_1280-1 „Fakty najczęściej nie mówią same przez siebie, ale znaczenie ma ich dobór i sposób przedstawienia” – to słowa prof. K. Wojcik.

Warto je zapamiętać także w odniesieniu do samego siebie.

Jak być lubianym?

Ludzi przekonamy do siebie tylko wtedy, kiedy będą nas znali i kiedy będą wiedzieli co możemy im zaoferować, co możemy dla nich zrobić. To trochę jak w dowcipie o tym, kiedy pewien człowiek narzekał, że nigdy nie wygrał w totka, aż w końcu Pan Bóg zbulwersowany, krzyknął z góry: „wyślij los!”. Warto pamiętać, że najważniejsze jest to, co ludzie o nas mówią, a nie tylko sam fakt, że to robią, – bo to będą czynić zawsze.

Tak, więc trzeba komunikować o sobie – świadomie i celowo, a także, jak we wszystkim znać umiar.

Dobra informacja jest taka, że nie musimy być ideałami. Samemu trudno coś takiego wytrzymać, a poza tym może i lubimy ładne i mądre osoby, ale nie ideały. Otwarcie się na innych, przywiązywanie wagi do komunikacji międzyludzkiej, empatia – to cechy, które sprawią, że inni będą nas bardziej lubić, a kto tego nie doceni jego strata. Jak to mówią – nic na siłę.


maria-buszmanAutorką porady jest dr Maria Buszman

Ekspertka w zakresie budowania wizerunku.

Ambasadorka ds. Public Relations Fundacji  Class Ladies. Doradza, szkoli, przygotowuje strategie i zarządza projektami w dziedzinie public relations i komunikacji. 

Kieruje studiami podyplomowymi Public Relations na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, jest Pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Informatyki i Komunikacji ds. studiów podyplomowych i szkoleń oraz wykładowcą przedmiotów w zakresie PR i komunikacji. Prezes Spółki Buszman Sp. z o.o.