20. Wady i zalety nie istnieją!

beach-1737038_1920-1Pomyśl przez chwilę o tym kim jesteś, jaka jesteś. Potrafisz wymienić jakieś swoje zalety lub wady? Pewnie przyszło Ci to bez trudu. Często myślimy o sobie w kategorii wad i zalet. A tak naprawdę nie ma dobrych lub złych cech, są tylko sytuacje, w których one nam sprzyjają lub nie.

Weźmy za przykład cechę „towarzyskość”.  Jeżeli jesteś osobą bardzo towarzyską, to łatwo nawiązujesz kontakty z innymi. Wyjście na konferencje lub spotkania, na których nikogo nie znasz, nie stanowi dla Ciebie problemu. Jednak, gdy musisz długo pracować w samotności, np. przygotować jakieś zestawienie, to trudno będzie Ci się skoncentrować.

Łatwo będziesz się rozpraszać i szukać kontaktu z innymi.

Ta sama cecha w jednej sytuacji jest zaletą, a w innej wadą. Właśnie dlatego świadomość jaka jesteś to klucz dla odniesienia sukcesu. Gdy znasz siebie, wybierasz sytuacje, w których Twoje cechy zamieniają się w talenty i przez to stajesz się bardziej efektywna.

Tylko jak zyskać samoświadomość? Jak prawdziwie poznać siebie?

Przyznam, że przez wiele lat nosiłam to pytanie w sobie. Jak poznać siebie? Kto zna mnie lepiej: ja sama czy inni? Czy opinie innych na mój temat są prawdziwe? Na czym się skoncentrować? Od czego zacząć? Jak zacząć?

Zachęcam Cię zacznij od obserwacji siebie i analizowania swoich zachowań. Warto zadawać sobie pytania:

  • Po co to robię?
  • Co mi to daje?
  • W czym jestem dobra?

Jest to wyzwanie, szczególnie gdy żyjemy w pośpiechu. Na obserwacje i analizowanie siebie trzeba znaleźć czas. Wymaga to narzucenia sobie pewnej dyscypliny i systematyczności. Jeżeli stanowi to dla Ciebie wyzwanie, zastanów się czy nie sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Zapisując się na coaching lub program rozwojowy automatycznie rezerwujesz sobie czas w tygodniu, który możesz przeznaczyć na zatrzymanie się, pomyślenie i zadbanie o siebie.

Budowanie świadomości samej siebie jest procesem.

Poznawanie siebie, dostrzeganie swoich cech, predyspozycji i kompetencji wymaga czasu. Jest to też proces, w którym można wyróżnić cztery etapy.

Pierwszy etap: poznaj siebie na nowo.

Na początku musisz jak najlepiej rozpoznać i uświadomić sobie własne cechy, predyspozycje i kompetencje. Spojrzeć na nie świeżym okiem, bez oceny czy są dobre czy złe. Pomocne w tym mogą być różne testy i narzędzia do oceny osobowości. W programach rozwojowych stosuję GCP Method® – inaczej Graphological Competence Profile. Jest to nowoczesna metoda analizy pisma ręcznego, którą opracowałam w ramach mojej pracy doktorskiej. Badania prowadziłam na próbie 883 osób i na dzień dzisiejszy są to największe na świecie badania z zakresu psychologii pisma.

Dlaczego wybrałam akurat tą metodę? Z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest trafność. Okazało się, że na podstawie pisma ręcznego cechy osobowości możemy rozpoznać z trafnością przewyższającą 80%. To jest bardzo dobry wyniki jak na narzędzia do profilowania osobowości. Czyli z tak dużą trafnością można stwierdzić jak ktoś reaguje na zmiany, czy łatwo się do nich adaptuje, jaki działa w grupie, jak zareaguje na krytykę i na konflikt, jakim typem przywódcy będzie.

Drugą rzeczą, która cenię w tej metodzie, to brak możliwości manipulowania odpowiedziami. Jako psycholog rozwiązałam wiele testów i jak czytałam wyniki, to z tyłu głowy miałam zawsze pytanie – czy mój wynik jest prawdziwy, a może zaznaczyłam te odpowiedzi, bo chciałabym żeby mi tak wyszło? W końcu łatwo się domyślić, co mierzy dany test. A w GCP Method® osoba nie wie jak zmienić charakter pisma, aby uzyskać wyniki jakich oczekuje. Dlatego ta metoda jest wiarygodna.

Efektem GCP Method® jest wielostronicowy raport, w którym trafnie i wiarygodnie opisane są m.in.: styl działania, styl komunikacji i sposób budowania relacji z innymi, idealne środowisko, przywództwo.

Jednak poznanie siebie, to nie tylko określenie swoich cech, to również odkrycie na nowo tego, co jest dla Ciebie wartością, co Cię motywuje, z czego nie chcesz rezygnować. Cechy wraz z predyspozycjami, wartości i motywatory stanowią fundament samoświadomości.

Drugi etap: zrób audyt swojego życia.

„Audyt swojego życia” to określenie na ile obecne obowiązki i sposób działania sprzyjają życiu w zgodzie z Twoimi predyspozycjami i cechami. Dzięki temu jasno zidentyfikujesz obszary niezgodności w Twoim życiu.

Trzeci etap: wyznacz cel do zmiany.

Korzyścią z audytu jest również wyznaczenie sobie celu do zmiany. Skoro wiem, jaka jestem, co mi służy, a co nie, to łatwiej określić kim chcę się stać.  Na przykład, jakim liderem chcę być w swojej firmie? W jakim kierunku chcę, aby rozwijała się moja kariera zawodowa? Na te pytania dużo łatwiej odpowiedzieć, gdy znasz siebie i wiesz czego potrzebujesz, w czym jesteś dobra, co Ciebie motywuje.

Czwarty etap: Wprowadzaj zmiany i uważaj na ograniczające przekonania.

To etap pokonywania drogi od tego jak jest, do tego jak chcesz, żeby było. Jest to etap, który wymaga cierpliwości. I akceptacji swoistej pętli uczenia się: myśl – rób – sprawdzaj. Wprowadzanie zmian wymaga przetestowania różnych rozwiązań. Stąd warto na bieżąco oceniać na ile wprowadzane zmiany przynoszą korzyść i modyfikować je w ramach konieczności.

Normalnym jest, że będą pojawiać się lęki i obawy. To jest doskonała okazja, aby zobaczyć jakie przekonania Ciebie ograniczają. Pomocne pytania, które warto sobie zadawać to:

  • Dlaczego się tego boję?
  • Co daje mi takie myślenie?
  • Co przez takie myślenie tracę?
  • Skąd we mnie to przekonanie?

Pamiętaj lęki i obawy to typowa reakcja w procesie zmiany. Nie jesteś sama, wiele osób je przeżywa. Ważne jest, abyś nie pozostawała ze swoimi lękami sama. Nieocenione jest tu wsparcie coacha i stworzenie wokół siebie grupy wsparcia. Dzięki temu, łatwiej i szybciej poradzisz sobie z tym, co Cię ogranicza.

Opisany przeze mnie proces możesz przechodzić wielokrotnie. Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia, a one Cię zmieniają, uczą nowych rzeczy, rozwijają. Samoświadomość to uważność i znajomość siebie. Pomaga Ci kształtować Twoje otoczenie tak, aby było dla Ciebie sprzyjające.

Zapraszam Cię do tej największej przygody jaką jest budowanie i rozwijanie siebie. Wszystko zależy od Ciebie!


dr-zuzanna-gorskaAutorką artykułu jest Dr Zuzanna Górska-Kanabus

Ambasador ds. współpracy i rozwoju Fundacji Class Ladies

Psycholog, grafolog, doradca ds. rozwoju i zarządzania zasobami ludzkimi.
Prezes Zarządu Spółki Grow More Consulting.

Autorka największych na świecie badań z zakresu psychologii pisma ręcznego. Na ich podstawie opracowała GCP Method® – jedyne narzędzie grafologiczne oparte na algorytmach matematycznych. GCP Method® pozwala na stworzenie trafnego, wielowymiarowego profilu osobowości i stylu funkcjonowania (www.gcpmethod.com, www.zuzannagorska.com).