24. Buduj swoją markę i nie bój się działać!

24-marketing-998561_1920Na co dzień jesteś właścicielką firmy, prowadzisz

własny biznes

i jesteś sobie sama sterem i okrętem,  czyli  działem HR, IT, R&B, sprzedaży, może nawet księgowości, do tego Marketingu i PR. A może odpowiadasz za działania marketingowe i e-marketingowe i chcesz dowiedzieć się jak robić to skuteczniej w swojej organizacji? Dobrze. Zróbmy powyższe założenia. Teraz przyjrzyjmy się bardzo obszernemu tematowi jakim jest Marketing i PR dla Twojej firmy.

Aby dobrać jak najlepsze narzędzia marketingowe, które będą budować markę na rynku, trzeba zacząć od początku.

1 . Twój produkt

To co oferujesz Klientowi musi być mu potrzebne, najlepiej gdyby nie mógł sobie wyobrazić bez tego życia. Po co komu zbędna rzecz, na którą musi wydać swoje pieniądze ( pomijam tu wszelkiego rodzaju zaburzenia kompulsywnego zbieractwa). Co to oznacza? Klient musi wiedzieć, co otrzymuje dzięki Twojemu produktowi czy usłudze, czy ułatwia mu ona życie, rozwiązuje jego problemy lub w czymś pomaga. No i drugi ważny aspekt –  dlaczego to właśnie od Ciebie ma go nabyć. Czyli Twój  produkt = potrzeba Klienta.

2. Twój Target

Zastanów się teraz dla kogo jest Twój produkt. Do kogo będziesz wysyłać komunikaty i kto będzie korzystał z twoich usług. To niekoniecznie jest tożsame.  Wyobraź sobie usługę opieki przedszkolnej – kto tu podejmuje decyzję? Kto jest twoim targertem? Oczywiście rodzice, dziadkowie opiekunowie. A dla kogo świadczysz usługę – oczywiście dla dzieci. Myśląc targetem musisz wiedzieć czego on potrzebuje, jakie są jego wymagania, czy ma pieniądze na Twoje usługi i  będzie je chciał wydać. Dobrze jest prześwietlić swoją grupę docelową, ponieważ jej wiek, wykształcenie, zamożność, styl życia i wymagania determinują cały Twój biznes.

3. Kanały komunikacji

Jak będziesz komunikować się z Twoim klientem aby zauważył że jesteś, że masz mu coś fajnego do zaoferowania a w dodatku on TEGO bardzo potrzebuje? To oczywiście zależy od Twojego produktu, targetu i celu jaki chcesz osiągnąć. A! No i oczywiście od pieniędzy jakimi dysponujesz. Przyjmijmy na początek, że mamy dwie ścieżki, które możesz wykorzystać. Obie są bardzo ważne i w zależności od tego do kogo mówisz –  używasz ich w odpowiednich proporcjach. Mam tu na myśli działania off i online. Wiem, że świat teraz jest bardzo online i może nam się wydawać, że do Internetu przenosi się całe życie,  jednak chciałabym abyście pochylili się nad kilkoma przykładami. Allegro  –  robi działania na ziemi, włącza billboardy i reklamę w mediach tradycyjnych. Sklepy internetowe np. sprzętu RTV AGD nie rezygnują ze sprzedaży tradycyjnej – bo każdy z nas lubi dotknąć, sprawdzić i zobaczyć. Steve Jobs swoje produkty też prezentował na ziemi J ( i to w jaki sposób –  ale to już jest na inny artykuł o eventmarketingu). Chcę Wam po prostu powiedzieć, że kanały komunikacji warto dobierać z głową i nie dać się zwariować. Pamiętajcie również, że każdy produkt czy usługa powstaje w głowie człowieka i dla niego ostatecznie jest wytwarzany. Wiec nie da się tu pominąć relacji – jeśli jest relacja to jest biznes. Jak o nią dbać, jak pisać aby nas słuchali, jak mówić w  danych mediach no i jak analizować nasze efekty?

O tym już niebawem.


img_0985_okAutorką artykułu jest Aleksandra Cieślik

W Fundacji Class Ladies, pełni funkcję Ambasadora ds. komunikacji marketingowej. Jej główne zadania to bieżące wsparcie Zarządu Fundacji
w zakresie koordynacji zadań marketingowych, promocyjnych i popularyzowania Fundacji Class Ladies.

Aleksandra Cieślik z marketingiem jest związana od ponad 20 lat. Specjalizuje się w komunikacji marketingowej firm oraz rozwoju ich kompetencji z zakresu wizerunku marki. Ponadto jest certyfikowanym Coachem i trenerem w ramach edukacji akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, absolwentką Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Inżynierem z duszą humanisty. W swojej karierze zawodowej związana z mediami, samorządem i  światem biznesu.

Właścicielka firmy 2stopień.pl