31. Co i jak – mówi do nas z naszego wnętrza…

31. Bartosz Kowalski Wellness Benefits AdministrationCzasy w jakich żyjemy możemy opisać jednym słowem – wygoda..

Staliśmy się bardzo wygodni i wiele aspektów naszego życia cedujemy na innych.

Zamiast poświęcać czas na gotowanie – jadamy na mieście…

Zamiast spędzać czas z dziećmi – zabieramy je do bawialni, lub dajemy do ręki tablet…

W końcu też – zamiast aktywnie dbać o swoje zdrowie – cedujemy to na cudowne preparaty mające dać nam urodę, oraz lekarzy specjalistów mających zadbać o nasze piękno i zdrowie…

Mało kto z nas ma tego świadomość, że aby być zdrowym i pięknym – bo na tym aspekcie się skupię – wystarczy trochę bardziej wnikliwie obserwować siebie.

Już wieki temu kultura wschodu znalazła i opisała wiele z metod diagnostycznych, jaką wykorzystywali tradycyjni lekarze chińscy.

Od tamtej pory niewiele się nie zmieniło – nasze ciała potrzebują tych samych budulców i dają te same informacje na zewnątrz o stanie naszego wnętrza… Wystarczy się temu bliżej przyjrzeć i okazuje się że sami potrafimy zadbać o siebie w sposób skuteczny i przyjemny, oraz – nie wydając na to majątku – zachować zdrowie, piękno i urodę…

Podstawą medycyny chińskiej jest dokładna diagnoza. Chińczycy uważają, że w zasadzie nie ma chorób. Są tylko ludzie, u których wystąpiły konkretne objawy. Dolegliwość fizyczna to informacja o powstaniu zakłócenia i zarazem wołanie o pomoc.

W czasach powstawania metod diagnostycznych nie do pomyślenia było np. rozbieranie się przed lekarzem. Lekarz chiński miał więc możliwość diagnozowania tylko z tych części ciała pacjenta, które były widoczne, a więc twarz, dłonie oraz ze sposobu mówienia, poruszania się itp. Nie było to łatwe zadanie.

Głównymi obszarami naszego ciała fizycznego i psychicznego z którego możemy wyczytać możliwie najwięcej informacji są: twarz, język, puls, wygląd skóry, emocje, samopoczucie w ciągu dnia, preferencje smakowe i kolorystyczne, oraz formy aktywności.

Po dokładnych oględzinach i „wywiadzie” można postawić diagnozę o stanie zdrowia. Metody te są tak szczegółowe, że np. z samych oczu można odczytać kilkanaście informacji diagnostycznych.

Niezwykle ciekawym czynnikiem diagnostycznym są stany emocjonalne, uczucia, zachowania, nawyki, sposób bycia. Emocje to jeden z kluczowych, a zarazem najłatwiejszych do uchwycenia czynników diagnostycznych, gdyż nawet bez przeprowadzenia wywiadu są łatwe do zaobserwowania.

Innym elementem diagnostycznym jest rozpatrywanie samopoczucia fizycznego i psychicznego człowieka w określonych porach roku i doby. Organizm człowieka podlega wpływowi dwóch ważnych zegarów biologicznych: rocznemu i dobowemu. Te elementy naszego ciała, które cierpią z powodu niedoboru energii, odczują poprawę samopoczucia w porze roku, która wnosi do danego żywiołu jej dodatkowy potencjał. Z kolei w przypadku narządów chorujących z nadmiaru energii w tejże porze roku objawy chorobowe się nasilą.

Dieta (sposób odżywiania się) jest najważniejszą terapią w medycynie chińskiej, zgodnie z zasadą, że „jesteś tym, co zjadasz”. Posiłki powinny być spożywane o właściwych porach dnia, tak, aby organizm mógł odnieść z nich jak najwięcej korzyści, np. najobfitszym i najpożywniejszym posiłkiem powinno być śniadanie, spożyte między 7,00 a 9,00, tak, aby dostarczyć organizmowi „paliwa” na cały dzień.

Dopasowanie posiłków ze względu na porę oraz właściwości produktów spożywczych jest kluczowe dla zachowania zdrowia.

Jak więc widać nasze ciało podpowiada nam samo czego potrzebuje i co mu dolega.

Wystarczy jedynie nauczyć się go słuchać i okazuje się że zmiana np. pór o których jadamy posiłki sprawi, że będziemy mieć znacznie więcej energii w ciągu dnia a to z kolei będzie miało wpływ na to, czy będziemy „promienni”, czy emocjonalnie pod przysłowiową „kreską”.

Dodatkowo odczytanie swoich preferencji smakowych oraz obserwacja naszych emocji dadzą nam kolejną porcję wiedzy na temat tego co mówi do nas w ten sposób nasze ciało.

Konkluzja?

Słuchajmy swojego wnętrza – ono wie czego potrzebujemy i mówi nam o tym w bardzo wielu obszarach i na wielu poziomach.


31. Bartosz Kowalski 11136674_832088200196211_6593886586439006539_n (1)Autorem porady jest Bartosz Kowalski 

 Niezależny Partner Biznesowy Dr. Nona International www.drnona.pl

Absolwent szkoły terapii naturalnych w Łodzi, zawodowy masażysta, posiada wiele certyfikatów z dziedziny dietetyki, medycyny wschodu, refleksologii, kosmetyki etc.

Prowadzi warsztaty w zakresie zdrowia, kosmetyki, skutecznej suplementacji, czy medycyny chińskiej. Ciągle głodny wiedzy i chętnie uczący się nowych rzeczy. Prywatnie zapalony podróżnik. Wolny czas najchętniej spędza na dalekich wyprawach rowerowych.