35. Grafologia wsparciem w zarządzaniu

Skuteczność zarządzania..

..w głównej mierze zależy od świadomości, jakimi zasobami dysponujemy.

Największym i najważniejszym zasobem, który każda z nas posiada jest ona sama – nasze cechy, predyspozycje, wiedza, kompetencje i umiejętności. Właśnie dlatego świadomość własnych cech jest kluczowa w zarządzaniu.

Znając siebie, wiedząc i rozumiejąc jaka jesteś i czego potrzebujesz, dużo łatwiej będzie Ci wykorzystywać swoje cechy tak, aby odnieść sukces.

Na przykład, jeżeli jesteś osobą spontaniczną, aktywną, która lubi działać i nie zbyt lubi zajmować się szczegółami, to wiesz, że zadanie wymagające wypełniania tabelek będzie działać na Ciebie demotywująco. Dlatego dobrze zarządzając sobą, powinnaś pomyśleć o nagrodzie jaką sobie dasz za wykonanie tego zadania.

Lub jeżeli jesteś osobą, która lubi ludzi i też lubi być w samotności, ceni spotkania w relacji jeden na jeden, to wiesz, że planując swój tydzień powinnaś ustalać spotkania tak, aby mieć między nimi przestrzeń i czas na regeneracje. Bo to będzie dla Ciebie dobre.

Grafologia, czyli psychologiczna analiza pisma ręcznego, szczególnie w wersji GCP Method®, pozwala zdobyć tę wiedzę o sobie samym, jak i o innych osobach.

Analizę pisma ręcznego można porównywać do USG.

USG pozwala nam zbadać tkanki miękkie, a grafologia kompetencje miękkie. Dzięki USG możemy sprawdzić co kryje się wewnątrz naszego organizmu, wykryć problem, zlokalizować przyczynę bólu i dzięki temu zastosować dobre leczenie. Z grafologią jest tak samo.

Analiza pisma ręcznego pozwala odkryć kompetencje miękkie ukryte za nakreślonymi literami. Daje szansę dostrzec to, co jest ukryte w człowieku, zidentyfikować talenty, mocne strony i rzeczy, które mogą sprawiać trudność. Dzięki tej wiedzy dużo łatwiej jest zarządzać sobą i innymi.

Na podstawie pisma ręcznego można opisać człowieka w czterech kluczowych obszarach:

  1. Sposób działania, myślenia, styl podejmowania decyzji oraz planowanie (np. jak ktoś reaguje na zmiany, czy lubi działać szybko czy po namyśle).
  2. Stylu nawiązywania i budowania relacji z innymi oraz sposobu funkcjonowania w grupie (jak dana osoba zareaguje na krytykę, jak będzie się integrować z grupa).
  3. Emocjonalność i motywacja, czyli funkcjonowanie w stresie, stylu radzenia sobie z emocjami oraz czynników motywacyjnych.
  4. Styl przewodzenia i zarządzania innymi oraz negocjowanie.

Grafologia umożliwia nie tylko szczegółowy opis, ale przede wszystkim jest to narzędzie, które pozwala rozpoznać te cechy z wysoką trafnością (przekraczającą 80%).

Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów matematycznych i szukaniu złożonych zależności (jedna cecha charakteru – zespół elementów pisma).

W efekcie psychologiczna analiza pisma ręcznego jest narzędziem, którego wynikami praktycznie nie można manipulować. Dlatego wyniki GCP Method® to trafny, wiarygodny i wszechstronny opis cech i predyspozycji człowieka.

Dopiero gdy znasz siebie, masz świadomość co Cię motywuje, a co nie oraz rozumiesz dlaczego reagujesz tak a nie inaczej, możesz stać się naprawdę skuteczna.

Wiedza na temat swoich mocnych stron oraz najlepszych sposobów ich wykorzystania, powoduje, że jesteś skazana na sukces.

Więcej praktycznych informacji możesz dowiedzieć się na najbliższych warsztatach, które prowadzę z Fundacją Class Ladies w Katowicach już 07 kwietnia 2017. Do zobaczenia!

Szczegóły oraz agenda pod linkiem: https://www.classladies.org/poznaj-pismo-przeciwnika-wygraj-negocjacje/


Autorką artykułu jest Dr Zuzanna Górska-Kanabus

Ambasador ds. współpracy i rozwoju Fundacji Class Ladies. Psycholog, grafolog, doradca ds. rozwoju i zarządzania zasobami ludzkimi. Prezes Zarządu Spółki Grow More Consulting.

Autorka największych na świecie badań z zakresu psychologii pisma ręcznego. Na ich podstawie opracowała GCP Method® – jedyne narzędzie grafologiczne oparte na algorytmach matematycznych. GCP Method® pozwala na stworzenie trafnego, wielowymiarowego profilu osobowości i stylu funkcjonowania (www.gcpmethod.com, www.zuzannagorska.com).