36. Moje oczekiwania versus rynek pracy

Zdecydowana większość z nas ma wysokie oczekiwania względem nowego pracodawcy, ale rzadko kiedy zastanawiamy się jaka jest obecna sytuacja na rynku pracy.

Skąd czerpać wiedzę o rynku pracy?

Czy możemy  oczekiwać dużo czy też należy swoje oczekiwania dostosować do sytuacji na rynku?

Kto może być nam pomocny w poszukiwaniu nowych możliwości oraz które źródła są wiarygodne?

Aby sprawdzić czy nasze oczekiwania względem rynku pracy są adekwatne, polecam oczywiście internet, prasę branżową, która wskazuje czy mamy rynek pracownika czy też pracodawcy. Bardzo dobrym źródłem informacji są zawsze zaprzyjaźnieni doradcy personalni, którzy mają spojrzenie na rynek pracy z perspektywy ptaka a tym samym mogą służyć nam pomocą.

Największą wątpliwość mamy w momencie wyceny swojego wynagrodzenia. W Polsce nadal obowiązuje zasada, że pracodawca prosi pracownika o zaproponowanie oczekiwań finansowych w przeciwieństwie do rynku Europy Zachodniej. W takich sytuacjach polecam raporty płacowe, znajomych z branży i na podobnych stanowiskach ( jeżeli będą chcieli to zdradzić) oraz doradców personalnych.

Na początek należy się zastanowić dlaczego chcemy zmienić pracodawcę?

  • Co jest przyczyną chęci zmiany?
  • Czy moja praca jest mało ciekawa?
  • Czy jest jedną z dróg do osiągnięcia celu głównego?
  • Czy nie daje mi tyle satysfakcji ile oczekiwałem?
  • Co dla mnie znaczy satysfakcja z pracy?
  • Jaką pracę lubię wykonywać?
  • Jakie środowisko pracy może sprzyjać moim oczekiwaniom?
  • Jakie wartości w pracy mają dla mnie znaczenie?
  • Czy moje oczekiwania finansowe są adekwatne do moich kwalifikacji?
  • Czy rynek płaci takie wynagrodzenie, jakie bym oczekiwał/a?
  • Jakie są mocne strony mojej osobowości, a jakie są słabe?
  • Które z posiadanych kompetencji są moją mocną stroną?
  • Jakie kompetencje wymagają ich podniesienia?
  • Czy wiem jaki pracodawca jest dla mnie idealny?

Jest całe mnóstwo pytań na które należy sobie odpowiedzieć. Zawsze proponuję przygotować sobie zestawienie, po jednej stronie moje mocne kompetencje po drugiej stronie moje słabe kompetencje. Czy moje mocne kompetencje są potrzebne na stanowisku o jakie chcę się starać? Jeżeli w zestawieniu wykazuje również słabe kompetencje, a te są wymagane na stanowisku, które chcę osiągnąć, szukam źródła gdzie je podnieść. Pytamy wśród fachowców z tej dziedziny lub korzystamy z doradców personalnych.  Nigdy jednak nie należy zapomnieć, że nie będziemy idealni – co jest naturalne. Nieraz należy się pogodzić z posiadanymi cechami charakteru, a nie próbować ich zmieniać na siłę – co jest częstym błędem.  Wtedy stajemy się ludźmi, którzy nie żyją w zgodności ze sobą. Czego nie polecam.

Kolejnym ważnym elementem są wartości, które wyznaję versus wartości firmy, do której kandyduję. Tutaj należy sprawdzić na rynku, zasięgając informacji, jakimi wartościami kieruje się organizacja, którą jestem zainteresowany/a.  Zdarza się, że takie informacje można zasięgnąć na stronie internetowej firmy. Pozostaje tylko pytanie, czy te wartości rzeczywiście funkcjonują w firmie. Polecam kontakty z doradcami personalnymi, którzy mogą naświetlić takie aspekty. Ponadto, można zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej o te elementy. Również można sięgnąć do opinii na stronach internetowych, jednak należy mieć na względzie, że opinie tam umieszczone mogą pochodzić jedynie od niezadowolonych pracowników.

I na koniec, co jest rzeczywistym powodem mojej chęci zmiany pracy. Czy rzeczywiście mam taką potrzebę, czy też chcę się tylko sprawdzić na rynku. Co ma mi dać zmiana pracy? Czy to  jest dobry moment na jej zmianę?  Jeżeli chcę się sprawdzić, to muszę pamiętać, że informacje o mnie mogą krążyć po rynku jako o osobie, która hobbystycznie poszukuje pracy i tylko chce się sprawdzić ile wynosi jej wartość. Należy pamiętać, wg starego przysłowia: „góra z górą się nie zejdzie, a człowiek z człowiekiem zawsze” zatem zalecam ostrożność, gdyż zawsze należy dbać o swoją dobrą opinię na rynku pracy. Podstawowa zasada na rynku pracy to konsekwencja oraz udzielanie informacji zwrotnej w umówionym czasie.

Obecnie mamy doskonałą sytuację na rynku pracy ze względu na fakt, że mamy rynek pracownika. Jednak jest wiadomym, że sytuacja ta nie będzie trwała wiecznie a o nas będą długo pamiętali w kategoriach pozytywnych lub negatywnych. To zawsze zależy od nas samych. Dbajmy więc o tę opinię!

Życzę powodzenia w tworzeniu bilansu swoich kompetencji i możliwości oraz określaniu celu zawodowego a także w znalezieniu najbardziej idealnego pracodawcy.


Autorką porady jest Agata Hagno

Założycielka, udziałowiec i  Prezes Zarządu spółki DPM Sp. z o.o. Od ponad 20 lat związana z zagadnieniami dotyczącymi rynku pracy, koordynując i czynnie prowadząc projekty rekrutacji i selekcji personelu. Specjalizuje się w stanowiskach menedżerskich (Executive HR). /www.dpm.com.pl/

Magister Ekonomii, absolwentka studiów podyplomowych Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Akademii Górniczo – Hutniczej, absolwentka MBA Franklin University Wrocław. Autorka licznych artykułów z zakresu ZZL, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, panelistka na Kongresie Małych i Średnich firm w Katowicach. Amabasador Polskiej Przedsiębiorczości Kobiet. Aktywny członek Inicjatywy Firm Rodzinnych w Polsce.  Członek Rady Programowej Fundacji Class Ladies.