42. Zorganizuj swój sukces

Co to jest efektywność, to każdy wie. Według Słownika Języka Polskiego pod redakcją W.Doroszewskiego efektywność to inaczej wydajność, pozytywny wynik, skuteczność. Jest wiele rodzajów efektywności, ja chciałabym przyjrzeć się tutaj szczególnie efektywności zarządzania czasem, efektywności w biznesie.

Aby nasza praca, nasze zarządzanie sobą w czasie było jak najbardziej efektywne powinniśmy wyrobić w sobie kilka nawyków. Wg M.Sasina nawyki są wszechobecne w naszym życiu, kiedy się myjemy, kiedy prowadzimy samochód, kiedy piszemy na klawiaturze. Żeby wprowadzać zmiany w życiu, konieczne jest abyśmy wyrobili w sobie kilka odpowiednich niezbędnych do tego celu nawyków. Maciej Sasin świetnie opisuje te nawyki w swojej książce pt „Efektywny System Pacy”:

 • Wyłapujmy i zapisujmy wszystkie sprawy na których nam zależy
 • Kategoryzujmy i porządkujmy je
 • Systematycznie porządkujmy i uaktualniajmy najważniejsze dla nas
  sprawy.

NAWYK WYŁAPYWANIA SPRAW TO:

 • Zawsze miej pod ręką listę zadań lub coś do zapisywania
  informacji
 • Kiedy pracujemy, miejmy zawsze otwarty kalendarz i listę zadań
 • Wytwórzmy sobie nawyk : JEŚLI POJAWI SIĘ NOWA ISTOTNA SPRAWA –
  ZAPISUJMY JĄ

NAWYK PORZĄDKOWANIA I KATEGORYZACJA

Aby wyrobić w sobie nawyk kategoryzowania warto każdą nowa informacje umieścić w miejscu, w którym w przyszłości a pewno ja odnajdziemy niemalże intuicyjnie. JEŚLI POJAWIĄ SIĘ WAŻNA INFORMACJA,
BEZZWŁOCZNIE JA PRZYPORZĄDKOWUJMY DO OKREŚLONEGO MIEJSCA.

NAWYK PRZEGLĄDANIA I GROMADZENIA

Sprawy i informacje, które zebraliśmy, powinnyśmy je przeglądać. Raz w tygodniu powinniśmy robić przegląd spraw. Za każdym przeglądem powinien iść nawyk UPRASZCZANIA I OGRANICZANIA NIEPOTRZEBNYCH KATEGORII.

Bardzo ważny nawyk to to NAWYK BEZZWŁOCZNEGO DZIAŁANIA.

Sprawy, które zajmują bardzo mało czasu, chwilę – załatwiamy od ręki. Jeśli nie zrobimy tego od razu nie zrobimy tego odpowiednim czasie.

Takie niedokończone sprawy przypominają wirusy w komputerze, które plączą się po naszej głowie i angażują nasz świadomy i podświadomy umysł.

Warto wyrobić sobie nawyk POSZUKIWANIA PIERWSZEGO KROKU, KTÓRY POPCHNIE SPRAWY DALEJ, ZBLIŻAJĄC JE DO ZAKOŃCZENIA


Autorką porady jest Tamara Majos

Właścicielka marek i dyrektor kreatywny ‚Alpaca Fashion” i „Kolorowe sklepy”. Praktyk biznesu, trener i szkoleniowiec w zakresie: techniki organizacji i sztuki bezstresowej efektywności w drodze do sukcesu. Bloki dedykowane są wszystkim tym, którym brak właściwej organizacji pracy utrudniał życie zawodowe i prywatne oraz dla każdego, kto chciałby się skutecznie i profesjonalnie rozwijać.