45. Myśl dobrze o sobie

..i o innych też!

Z poradników możemy nauczyć się dbałości, empatii i budowania relacji z otoczeniem. Jednak należy pamiętać, że fundamentem właściwej współpracy ze światem jest zdrowa miłość do siebie i adekwatna, wysoka samoocena.

Jak zatem sprawić, aby czuć się lepiej?

warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych założeń.

1. Myśl o sobie dobrze

pożegnajmy, zasiedziałe w naszej świadomości, niby niegroźne słowa: ale jestem głupia, niezdarna, itp. Nawet jeśli przytrafi nam się coś, czego niekoniecznie oczekujemy, zareagujmy pozytywnie: będę bardziej uważna, skupię się na tym, co nie wyszło.

2. Nie pozwalajmy innym mówić o nas źle

każdy żart, nawet w gronie bliskich, negatywna opinia zostaje, osiada w naszej podświadomości i pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie.

3. Dbajmy o cztery obszary naszego życia

Iwona Majewska Opiełka nazywa to złotą godziną, Steven Covey ostrzeniem piły. Chodzi o to, aby codziennie znaleźć chwilę dla ducha, intelektu, emocji i ciała.

4. Przyjmuj i mów komplementy

kiedy ktoś chwali Cię za pracę, powiedz: dziękuję, cieszę się, że doceniasz mój trud, kiedy słyszysz, że ładnie wyglądasz – nie szukaj usprawiedliwień, po prostu podziękuj. Doceniaj innych.

5. Okazuj wdzięczność

zacznij dzień od myśli, że to wspaniałe móc budzić się w tym właśnie miejscu, mieć obok siebie kochane osoby. Wdzięczność okazana sobie to najpiękniejsze uczucie.

6. Miej marzenia, wizję swojego życia za rok, pięć, dziesięć lat.

Zamieniaj marzenia na plany a plany na zadania – i działaj! Ciesz się, każdą chwilą, one nie powrócą.

7. Wybaczaj – sobie i innym.

Jeśli są w Twoim życiu sprawy, które wracają i generują żal czy smutek przemyśl, czy warto je pielęgnować. Jeśli możesz postaraj się wyjaśnić, jeśli nie – postaraj się aby nie dominowały one w Twoim sposobie myślenia.


Zbudowanie właściwie rozumianego poczucia własnej wartości wymaga pracy.

Ważne jest, aby się nie poddawać a w chwili słabości mieć świadomość, że warto, można i trzeba.

Niech przesłaniem będą słowa Aleksandra Doby, który po samotnym rejsie atlantyckim powiedział: W kajaku byłem z kimś, kogo lubię!


Autorem artykułu jest:

Anna Kunicka – trener mentor, logodydaktyk. Właścicielka marki ASDIMO, kontynuatorka pracy Akademii Skutecznego Działania Iwony Majewskiej Opiełki. Szkoli z zakresu sprzedaży, zarządzania sobą w czasie i komunikacji opierając się na założeniach logodydaktyki. Pasjonatka pozytywnego myślenia.

Wspiera ludzi w budowaniu charakteru i umiejętności skutecznego działania prowadząc roczny program Droga do…

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, studiów podyplomowych organizowanych przez Politechnikę Gdańską oraz Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów.


Artykuł powstał w ramach Projektu Fundacji Class Ladies  „Porady z klasą”