Nie jesteśmy w stanie, wszystkiego przewidzieć i zaplanować, jednak istnieje wiele zdarzeń, na wypadek których możemy się zabezpieczyć. Dobra polisa ochronna, powinna uwzględniać nasze rzeczywiste koszty życia, brać pod uwagę ryzyka, które mogą nas spotkać i dawać nam gwarancję, że gdyby dotknęła nas choroba, możemy skoncentrować się na sobie i na leczeniu, a nie myśleć, jak zapełnimy brak w naszym budżecie domowym.
Bardzo często myślimy o tym, że „pewne rzeczy nas nie dotyczą”, „że złe rzeczy przytrafiają się innym”, „jestem młoda, więc ciężka choroba mi nie grozi”. W dzisiejszym świecie, przepełnionym pośpiechem, przetworzonym jedzeniem, dużą dawką codziennego stresu, ale też przeolbrzymim wyborem, zarówno jeśli chodzi o styl życia, aktywności zawodowe czy pozazawodowe, nie dopuszczamy do siebie myśli, że nie wszystko jest od nas zależne, że nie na wszystko mamy wpływ.
Coraz częściej w mediach społecznościowych widzimy zbiórki na różnego rodzaju operacje, rehabilitacje czy na pokrycie kosztów leków. Pewne choroby są diagnozowane nawet dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn i to szczególnie u młodych kobiet.
Dla przykładu stwardnienie rozsiane, najczęściej rozpoczyna się u pacjentów między 15 a 45 rokiem życia i szacuje się, że w Polsce choroba występuje u około 40 tysięcy mieszkańców.
Polacy przede wszystkim boją się „raka” – pokutuje przekonanie, że to najbardziej powszechna poważna choroba w naszym społeczeństwie. Jednak oficjalne dane pokazują, że nowotwór jest za chorobami układu krążenia, które zbierają największe negatywne żniwo.
W ostatnich latach, słyszy się coraz częściej o udarach, coraz częściej u osób przed 40 rokiem życia. Około 25 % osób, dotkniętych udarem umiera w ciągu miesiąca od zdarzenia, jednak pozostali, wymagają wielomiesięcznego wsparcia, by powrócić do funkcjonowania w społeczeństwie.
Koszty związane z poważną chorobą, to nie tylko koszty samego leczenia. Koszty lekarstw, rehabilitacji, reorganizacji życia rodzinnego na czas choroby (np. udogodnienia w domu, dodatkowa opieka czy transport) to tylko jedna część. W przypadku poważnej choroby, musimy się liczyć z tym, że możemy mieć problem z wykonywaniem dotychczasowej pracy zawodowej, a poza dodatkowymi kosztami związanymi z chorobą, dalej pozostaną kwestie związane ze spłatą naszych zobowiązań, utrzymaniem siebie i rodziny na podobnym poziomie.
W związku z tym, dobra polisa ochronna z pewnością w dużym stopniu zabezpieczy nas przed wszystkimi tymi zdarzeniami, na które nie mamy wpływu, a które mogą stać się nieodłącznym elementem naszego życia codziennego.
Autorką artykułu jest: Joanna Szulc-Szpringer
Świadomie wybiera kreowanie dobrego życia, zmiany zawsze zaczynając od siebie.
Aktualnie związana z firmą Prudential, jako Konsultant ds. Planowania Finansowego (SzpringerUbezpieczenia) Dzięki swojej pracy odmieniła własne życie oraz życie innych ludzi. Jest szczęśliwa, że może realnie pomagać innym. Prywatnie jest mamą. Uwielbia ludzi, podróże. Czytanie książek i szkolenia, uznaje za podstawę dla rozwoju osobistego. Uważa, że bez tego nie byłaby tu gdzie jest.