6. JAK ODNALEŹĆ SIĘ NA RYNKU PRACY

 

Jeśli jesteś 6. Jak odnaleźć się na rynku pracypo okresie urlopu macierzyńskiego, musisz zastanowić się co dalej chcesz robić w życiu. Pragniesz realizować się zawodowo, czy pozostać Panią domu? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi – „Tak, chcę rozwijać się zawodowo i mierzyć jeszcze wyżej!” Ten materiał jest właśnie dla Ciebie.

Przygotuj sobie rachunek sumienia i przeanalizuj czy dotychczasowa praca, (jeżeli taką miałaś) sprawiała Ci przyjemność, czy praca ta pochłaniała Cię bez reszty i sprzyjała samorealizacji, a może wykonywałaś ją tylko dla pieniędzy?

Zastanów się też, czy wykonywana praca był spójna z Twoimi kompetencjami? Kolejne pytania powinny dotyczyć kwestii wybranych przez Ciebie studiów, czy szkoła, którą ukończyłaś była spójna z Twoimi oczekiwaniami i planami, a może również tutaj wkradł się przypadek?

Kiedy odpowiesz sobie na wszystkie pytania śmiało możesz przystąpić do zbudowania bilansu życia zawodowego!

Jak zrobić bilans życia zawodowego?

  • Po jednej stronie zapisz wszystko to, co było wartościowe w Twojej dotychczasowej pracy, po drugiej zaś to, co nie było satysfakcjonujące.
  • Co było pomocne, a co jedynie utrudniało przebieg i rozkwit kariery.
  • Po dokonaniu analizy wybierasz swój kierunek zawodowy. Musisz wiedzieć, że to jest krok milowy w Twojej karierze. Samoświadomość i pewność tego co chcesz robić w życiu są tutaj kluczowe.
  • Następnie drogą eliminacji dokonaj wyboru firm, których profil jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami oraz dążeniami.
  • Nie bój się rozsyłać ofert! Śmiało zacznij poszukiwać firmy, w której spełnisz swoje aspiracje.
  • Oferty rozsyłaj na wszystkich portalach internetowych oraz bezpośrednich stronach wybranych firm.
  • Jednym z ostatnich kroków, jakie należy przedsięwziąć, aby Twój plan się powiódł jest odpowiednie nastawianie. Przygotuj swoją psychikę przed rozmową. Poszukaj w sobie mocnych stron! Pamiętaj również, że samo ich znalezienie nie wystarczy, musisz w nie uwierzyć, by uwierzyć w siebie.
  • Zaufaj sobie i pamiętaj – to jest wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej jest uzależnione nie tylko od Twoich kompetencji, ale również wiary we własne siły i odrobiny optymizmu, który doda Ci skrzydeł w tych pierwszych krokach na nowej, zawodowej drodze życia.

 

Pamiętaj, że siła tkwi w Tobie!  Życzę sukcesu!


Agata Hagno 6068_poziom_a_xAutorką porady jest Agata Hagno

Założycielka, udziałowiec i  Prezes Zarządu spółki DPM Sp. z o.o. Od ponad 20 lat związana z zagadnieniami dotyczącymi rynku pracy, koordynując i czynnie prowadząc projekty rekrutacji i selekcji personelu. Specjalizuje się w stanowiskach menedżerskich
(Executive HR). /www.dpm.com.pl/

Magister Ekonomii, absolwentka studiów podyplomowych Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Akademii Górniczo – Hutniczej, absolwentka MBA Franklin University Wrocław. Autorka licznych artykułów z zakresu ZZL, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, panelistka na Kongresie Małych i Średnich firm w Katowicach. Amabasador Polskiej Przedsiębiorczości Kobiet. Aktywny członek Inicjatywy Firm Rodzinnych
w Polsce.  Członek Rady Programowej Fundacji Class Ladies.

Lubi nawiązywać i budować i podtrzymywać relacje międzyludzkie. Kocha rodzinę, podróże i dobrą książkę. Pasjonują ją różnice kulturowe.