Każdy kto ma swoją firmę, zadaje sobie to pytanie. Praktycznie na każdym etapie życia swojego biznesu. Praktycznie każdego dnia.
A z czasem wszystko się zmienia, zarówno pytanie staje się bardziej precyzyjne, jak i odpowiedzi się zmieniają.
Wszystko zależy od: osobowości właściciela i jego samoświadomości konieczności własnych zmian, własnego rozwoju.
Tego jakie są składowe DNA organizacji biznesowej, którymi zawsze trzeba zarządzać, niezależnie od skali i branży oraz etapu cyklu życia biznesu, na jakim aktualnie się znajduje. To co było normalne na początku (np. że właściciel sam sprzedawał, wdrażał, był produktem, marką i on sam wszystkim zarządzał) w kolejnych latach staje się nienormalne i trzeba to zmienić).
Czyli już samo pytanie byłoby bardziej precyzyjnie, gdyby był drugi człon:
Jak rozwijać własny biznes, aby być numerem jeden w swojej niszy, w swojej branży?
albo
Jak rozwijać własny biznes, aby pracować tylko z ulubionymi klientami?
albo
Jak rozwijać własny biznes, aby zarabiać na tyle dużo pieniędzy, żeby mieć wysoki standard życia?
albo
Jak rozwijać własny biznes, aby mieć więcej czasu dla siebie i swojej rodziny?
Jak rozwijać własny biznes, aby podnosić standard życia swoich pracowników?
Jak rozwijać własny biznes, aby działać na globalną skalę i zmieniać świat?
Jak rozwijać własny biznes, aby działał beze mnie?
Jak rozwijać własny biznes, aby mieć jak najmniej stresu i codziennych zmartwień?
Jak rozwijać własny biznes, aby mieć z tego radość, poczucie spełnienia i żyć pełnią życia?
Jak rozwijać własny biznes, aby …… można tutaj dodać …. wszystko.
Choćby dlatego, że to co było problemem w pierwszym roku działania firmy, w 5-tym roku prowadzenia biznesu już dawno się z nim uporaliśmy i zapomnieliśmy. Za to będą inne, nowe pytania.
Po 10 latach prowadzenia biznesu, znowu będzie zupełnie inna perspektywa i własne doświadczenia.
To co zatem jest ważne aby odpowiedzieć na to pytanie, to KONTEKST w jakim właściciel biznesu zadaje to pytanie.
Co składa się na ten kontekst?
KTO pyta? Jaką osobowością jest sam właściciel. Pominięcie tego aspektu, powoduje lawinę nieporozumień. Case: jeśli właścicielem jest Inicjator, wiadome jest już czego on potrzebuje „do szczęścia”, bo jak będzie ciągle sporo się działo, ciągle sporo nowości, będzie adrenalina i trochę ryzyka w prowadzonych projektach, na dodatek będzie ich całkiem sporo, sprawy nie będą proste ani oczywiste i będą wymagały mądrych przemyśleń, szerokiej perspektywy – to krótko mówić będzie ten biznes się właścicielowi podobał. Jeśli będzie to wszystko trzeba uporządkować i zejść do szczegółów oraz do terminów i planów i powtarzalności – to taki właściciel będzie tracił zaangażowanie, zainteresowanie, może nawet będzie się zaczynał nudzić, być może zacznie nawet myśleć, że coś niedobrego się dzieje w jego firmie, bo on nie ma już takiego funu. Za duży spokój, za duży porządek i za duża przewidywalność.
CZY właściciel jest skłonny coś u siebie zmienić, czy ma na tyle wysoką świadomość przywódczą, czy jednak chce mieć zawsze rację?
Na JAKIM etapie życia biznesu, znajduje się firma zarządzana przez właściciela? Jak wiele problemów trzeba będzie rozwiązać, jak wiele zmian wdrożyć?
Autorką porady jest Justyna Liber – Członek Rady Programowej Fundacji Class Ladies
Współdziała w Radzie Programowej Fundacji Class Ladies, w której odpowiada za działania w obszarze doradztwa, edukacji i rozwoju kompetencji.
Zawodowo, właścicielka firmy Laboratorium biznesowe Justyny Liber, w którym eksperymenty i doświadczenia, przeprowadzone są w sprawdzonych warunkach, ze specjalnym dodatkiem jakim jest Flow. Wszystko po to, aby określić składniki sukcesu danej firmy. Dodatkowo, Trener biznesu, mówca inspiracyjny, Doradca Finansowy EFG (European Financial Guide), akredytowany Flow and Performance Consultant Dynamiki Talentów, nauczyciel Vedic Art.
Posiada dar mówienia o skomplikowanych tematach w bardzo prosty i przystępny sposób, często z olbrzymią dawką humoru. Jest profesjonalistą z niebywałą wręcz umiejętnością nawiązywania i podtrzymywania relacji. Skuteczna, merytoryczna, kompetentna i zadaniowa – skoncentrowana na wymaganiach rynku, które spełnia z ponadprzeciętną efektywnością. Więcej http://www.justynaliber.pl/