Silver Economy to z ang. Srebrna gospodarka, pod którą kryje się system ekonomiczny ukierunkowany na wykorzystanie istniejącego potencjału osób starszych, przy jednoczesnym uwzględnianiu ich potrzeb jako konsumentów rynku. Jak wygląda sytuacja Silver Economy na rynku pracy w Polsce?
Obecna sytuacja na rynku pracy wskazuje na duże zapotrzebowanie na pracowników. Wszyscy to wiemy już od dłuższego czasu. W zasadzie nikt, kto tylko ma chęci do pracy, nie powinien narzekać na brak pracy. Jednakże coraz częściej zgłaszają się kandydaci i kandydatki w wieku 50 i 60 plus, którzy zaczynają być przerażeni, że ich wiek wskazuje na mniejsze zainteresowanie ze strony pracodawców. Najczęściej krótko po 50-tce sygnalizują ten problem kobiety, panowie w późniejszym okresie czyli średnio po 57 roku życia.
Niektórzy nawet próbują odczarować tą złą passę i udowadniać w swoich CV jak bogate mają doświadczenie nie wymieniając poszczególnych dat, aby rekruter nie zwrócił uwagi na wiek, a zdecydowanie bardziej na doświadczenie. Czy jest to sposób? Owszem jest to sposób na to aby się nami zainteresowali, jednakże na rozmowie kwalifikacyjnej pokazujemy już naszą twarz.
Bardzo ważnym elementem dla każdego i nie tylko 50 i 60 plus, jest otwartość na swoją dziedzinę, branże, czy segment rynku. Zdolność świeżego patrzenia! Oczywiście w tym pomaga czytanie dobrych, merytorycznych czasopism, śledzenie trendów w internecie oraz co wiemy wszyscy, czytanie książek.
Ponadto, wartość tej grupy wiekowej polega jeszcze na przywiązaniu do miejsca pracy. Silversi nie lubią często zmieniać pracy. Przyzwyczajają się do pracodawcy i do środowiska pracy. Nawet w sytuacji, gdy już opuścili daną firmę, kiedy o niej wspominają na rozmowie kwalifikacyjnej mówią „u nas” – co jest to elementem świadczącym o przywiązaniu do organizacji. A to często podkreślają pracodawcy.
Kolejnym ważnym motywatorem dla większości z nas są finanse. Silversi często już nie tylko kierują się pieniędzmi, ale zdecydowanie bardziej kulturą organizacyjną firm. Często słyszę, że pieniądze już nie są tak istotne, jak zadania i wyzwania na stanowisku pracy – mówiąc krótko szukają „firm z ludzką twarzą”.
Co zrobić, aby przekonać przyszłego pracodawcę do siebie?
- Pokaż swoje bogate doświadczenie – omawiając je krótko, zwięźle i treściwie. Nie opowiadaj szczegółowo w kwestii sytuacji, które miały miejsce, ale bardziej efektów twoich i twojego zespołu działań.
- Naucz się pozytywnego podejścia do życia i przekaż to przyszłemu pracodawcy. Poprzez swoje słowa, czyny i twoje ciało. Ciało często mówi o nas więcej, niż tego chcemy. Nie zapominaj o tym.
- Pokaż swoją otwartość na podjęcie się nowych wyzwań i nauczenie czegoś nowego. Poprzyj to przykładami.
- Pochwal się swoimi atrybutami, zdolnościami ale zawsze podawaj przykłady.
- Ponadto, przekonaj przyszłego pracodawcę w kwestii otwartości na bycie mentorem dla młodszych. Jeżeli masz możliwość, przygotuj się do tej roli poprzez uczestnictwo w szkoleniu.
Należy pamiętać, że to nie wiek dyskredytuje ludzi na rynku pracy, lecz ich nastawienie do życia.
Życzę, aby oczekiwania dwóch stron spotkały się w jednej organizacji i miały obopólną korzyść, tak biznesową jak i organizacyjną.
Autorką artykułu jest Agata Hagno – Członek Rady Programowej Fundacji Class Ladies
Specjalista z zakresu Zarządzania Kapitałem Ludzkim. Od ponad 21 lat prowadzi rodzinną firmę DPM sp. z o.o. Poszukiwanie talentów, rekrutacje, utrzymywanie relacji, badanie zaangażowania pracowników oraz prowadzenie szkoleń to jej pasja.
Wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Prelegent na wielu konferencjach poświęconych rynkowi pracy i rozwoju pracownika. Trener biznesu.
Członek zarządu Inicjatywy Firm Rodzinnych oraz członek Rady Programowej Fundacji Class Ladies, a od 2014 roku Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet z ramienia Polskiej Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczych Kobiet. Wiceprezes zarządu Fundacji Józefa Pietera.
Chętnie angażuje się w inicjatywy mające na celu usprawnienie funkcjonowania małej i średniej przedsiębiorczości, między innymi aktywnie współpracując z Forum Młodych przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.
Miłośniczka różnych kultur, podróży oraz literatury.
https://www.linkedin.com/in/agata-hagno-70a02132/?originalSubdomain=pl