7. Wizerunek – cele i plan

7. Wizerunek cele i plan - Maria Buszmaneyes-586992_1920

Wizerunek – właśnie on może odzwierciedlać to, co inni ludzie o nas myślą. Tworzony na podstawie naszej tożsamości, tego co i jak chcemy z niej komunikować, ale także w oparciu o indywidualne oceny i doświadczenia odbiorców. Ale to jeszcze nie koniec.

Specjaliści dzielą wizerunek na: własny (taki jakim widzimy go sami), pożądany (idealny – cel długookresowy), rzeczywisty (jak inni go widzą), wizerunek optymalny (kompromis między tym co własne, cudze i idealne).

Jedna z PRowskich zasad mówi: wizerunek posiada się zawsze. Niezależnie, czy się tego chce, czy też nie. Lepiej, więc budować wizerunek świadomie, tak by był spójny
z naszą tożsamością i pomagał nam w dążeniu do celu. Jeśli nasza komunikacja zewnętrzna będzie niespójna – niezgodna z tym kim jesteśmy, to odbiorcy wyczują dysonans, a my nie będziemy czuli się komfortowo w takiej sytuacji.
Alan Kay, współtwórca komputerów osobistych powiedział kiedyś, że „najlepszym sposobem na przewidzenie przyszłości to zaplanowanie jej ”.

 

Trzeba wiedzieć, jakie cele życiowe chcemy osiągnąć – zawodowe, jak i te pozazawodowe? Jaki wizerunek chcemy mieć i jakie mają być jego elementy?
Wówczas pomoże nam określenie wizerunku pożądanego, który uzyskać możemy przy pomocy metody SMART (cele mają być – skonkretyzowane, mierzalne, akceptowalne, realne i terminowe). Realne, hmm…oczywiście wizje też są ważne, dzięki nim małymi krokami dążymy do obranego celu. Wtedy nasze marzenia mogą powoli nabierać realnych kształtów.

Do planu musimy dodać jeszcze głównych odbiorców naszych działań (ktoś musi się o tym dowiedzieć, inaczej na nic nasze starania), a także planowane działania, harmonogram, kanały komunikacji, koszty oraz kontrolę efektów. W ten sposób powstanie długoterminowa strategia, którą będziemy mogli wdrażać w życie.

Ważne żebyśmy nauczyli się także trafnie wykorzystywać okazje, które przynosi nam los – połączone ze starannie skonstruowaną strategią przyniosą oczekiwane rezultaty w postaci sukcesu!

 


Autorką porady jest dr Maria Buszman

Ekspertka w zakresie budowania wizerunku.

Ambasadorka ds. Public Relations Fundacji  Class Ladies. Doradza, szkoli, przygotowuje strategie i zarządza projektami w dziedzinie public relations i komunikacji. 

Kieruje studiami podyplomowymi Public Relations na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, jest Pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Informatyki i Komunikacji ds. studiów podyplomowych i szkoleń oraz wykładowcą przedmiotów w zakresie PR i komunikacji. Prezes Spółki Buszman Sp. z o.o.