78. Szafa kapsułowa

Podstawą budowy garderoby kapsułowej jest minimalizm, ponadczasowość, ale i dbałość o środowisko. Idea szafy kapsułowej stawia na jakość, nie ilość.

Aby stworzyć szafę kapsułową wystarczy kilkanaście elementów: ubrań i dodatków. Kluczem jest to, że z ubrań i dodatków w różnych konfiguracjach zbudujesz wiele zestawów.

Co jest ważne? Istotne jest to, aby w szafie znalazły się ubrania, w których lubisz chodzić, takich których potrzebujesz, ale też chętnie nosisz. Szafa kapsułowa, nie musi być nudną szafą. W takiej szafie powinny znaleźć się ubrania o kolorach, wzorach i fasonach, które lubisz. Oczywiście kroje ubrań i kolory powinny służyć twojej urodzie. Nie można powiedzieć, iż istnieje jakiś element ubioru, absolutny „must have” w każdej szafie. Każda z nas jest inna, i innej szafy potrzebuje.

Istotne jest to, że z ograniczonej liczby ubrań i dodatków, zbudujesz bardzo wiele zestawów. Zakupy powinny być przemyślane i zaplanowane. Kupując jeden element garderoby, trzeba pod uwagę co już jest w szafie.

Jakich zasad warto się trzymać kompletując minimalistyczną garderobę?

  1. Szafa powinna być dostosowana do stylu życia
  2. Ograniczona liczba ubrań i dodatków
  3. Jakość

Zalety szafy kaspułowej:

  1. Oszczędność czasu i pieniędzy
  2. Funkcjonalność i wygoda
  3. Idea slow fashion

Początkowo inwestycja w budowę szafy kapsułowej może być nieco wyższa, kiedy ją kompletujesz, bo stawiasz na dobrej jakości materiały ubrań na kilka sezonów, a może i lat. Ale proces możesz rozłożyć w czasie. Wszystkie ubrania łatwo ze sobą łączyć, masz gotowe zestawy, więc nie tracisz czasu rano przed szafą. Znika tym samym problem nie mam się w co ubrać. I zyskujesz też sporo miejsca w szafie w sensie przestrzeni. Niższa liczba zakupów to minimalizacja zanieczyszczenia środowiska naturalnego z produkcji nowych ubrań. Stawiając na minimalistyczną garderobę realizujesz ideę slow fsahion i dbasz o planetę.
Szafa kapsułowa wymaga planu, konsekwencji i czasu, ale jest bardzo wygodna w użytkowaniu.

Autorka artykułu jest Izabela Orłowska – osobista stylistka, kreatorka wizerunku. W swojej pracy kieruje się słowami Coco Chanel: „Moda przemija, styl pozostaje”. Jako osobista stylistka dokonuje  metamorfoz wizerunkowych swoich klientów, każdego traktuje indywidualnie i wyjątkowo. Prowadzi wykłady gościnne dla słuchaczy i studentów uczelni wyższych. Prelegentka szkoleń i warsztatów z zakresu kreowania wizerunku i stylizacji, dress codu. Autorka fachowych artykułów w czasopismach czy portalach internetowych. Prowadzi bloga o stylizacji kobiet i mężczyzn na www.iorlowska.pl  Więcej: https://www.facebook.com/iorlowska.osobistastylistka