77. Walentynki – Dzień zakochanych 14.02.2023 r.

To wyjątkowy dzień, w którym od samego rana otaczają nas czerwone serduszka, pluszowe misie i kwiaty, najczęściej czerwone róże. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych i przyjaciół kartki z życzeniami lub miłosnym wyznaniem i wręczają prezenty. To magiczny czas, w którym zostajemy otuleni aurą pięknych emocji, życzliwości, bliskości, ciepła, miłości, serdeczności i romantyzmu.

Historia dzisiejszych Walentynek rozpoczęła się w pogańskim Rzymie, a o ich dacie zdecydowała….. przyroda. W Cesarstwie Rzymskim dni 14-15 lutego były czasem, w którym ptaki zaczynały tworzyć pary. Uważano to za symboliczne przebudzenie się natury, zwiastujące nadejście wiosny i rozkwit uczuć.

Znanych jest wiele legend związanych z Walentynkami i ich pochodzeniem. Najbardziej znana głosi, iż św. Walenty udzielał potajemnie ślubów mimo zakazu panującego w cesarstwie rzymskim, za co został wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w córce jednego ze strażników. Była to kobieta niewidoma, która miała dzięki miłości do Walentego odzyskać wzrok. Ostatecznie Cesarz Klaudiusz skazał Walentego na śmierć, i został on stracony 14 lutego 269 r.

Św. Walenty został ogłoszony patronem zakochanych w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI. Walentynki stały się prawdziwym świętem zakochanych dopiero w średniowieczu.

Początkowo Święto najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji. To dzięki brytyjskiemu pisarzowi i poecie sir Walterowi Scottowi Walentynki rozprzestrzeniły się na cały świat. Właśnie w Anglii w XVI wieku została też wysłana pierwsza kartka walentynkowa – wysłał ją do swojej żony więziony w londyńskiej Tower Karol Orleański.

W latach 90. XX wieku tradycja obchodzenia Walentynek dotarła też do Polski – tak jak do całej Europy Północnej i Wschodniej. Dziś jest to jednak święto obchodzone tak samo hucznie, jak na Zachodzie. Do najpopularniejszych w Polsce zwyczajów walentynkowych należy wysyłanie kartek z miłosnym wyznaniem, obdarowywanie ukochanej osoby prezentami i wspólne wyjście do kina lub na romantyczną kolację. Co roku, na całym świecie wysyłanych jest ok. miliarda kartek walentynkowych.

Jak wiemy uczucia powinniśmy okazywać ukochanej osobie codziennie – jednakże Walentynki są doskonałą okazją, aby zrobić to w naprawdę wyjątkowy i niepowtarzalny sposób. Nie przeoczmy zatem tej okazji i włóżmy w ten szczególny dzień całe nasze serce.
Pełnych miłości Walentynek!!!

Autorką porady jest Inga Piasecka, DBA, MBA

Wiceprezes Zarządu Fundacji Class Ladies, w której odpowiada za realizację zadań statutowych Fundacji w zakresie budowania i rozwoju relacji biznesowych. W 2018 roku na wniosek Ministra Infrastruktury za zasługi w działalności społecznej, została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.

Od 25 lat związana z branżą finansową, w tym blisko 20 letnie doświadczenie zdobywała w obszarze bankowości instytucjonalnej i transakcyjnej, w szczególności w obszarze strategii, rozwoju biznesu i wsparcia sprzedaży. Od 4 lat jest Prokurentem oraz Dyrektorem Rozwoju Biznesu w ARP Leasing, którą współtworzy i skutecznie rozwija od samego początku jej powołania przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, studiów MBA w Warszawskiej Wyższej Szkole Biznesu oraz ICAN Institute – Akademii Menadżera Wyższego Szczebla. Posiada tytuł Doctor of Business Administration, zdobyty po skończeniu dualnych studiów Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menadżerskiej w Warszawie oraz Apsley Business School w Londynie.