Czy biznes jest żywą istotą?

justyna-liberPodstawowym celem każdego biznesu jest dostarczać wartość do społeczności jaką obsługuje w sposób zyskowny i optymalny. 

Na pierwszy rzut oka brzmi to jako oczywistość, jednak zbyt często widzimy biznesy, które nie dodają wystarczającej wartości. Gdy klienci lub pracownicy przeniosą się gdzie indziej, biznesy mogą wpadać w ruinę. Często widać biznesy, które dostarczają wartość ale nie robią tego w sposób optymalny, zyskowny. Biznesy takie zaczynają ponosić straty, tną koszty co sprawia, że wpadają w spiralę śmierci…

Kiedy każdy przedsiębiorca skupi się na dwóch miernikach wydajności: 
Jaką wartość dostarczamy dla naszych klientów? oraz 
Jaką zyskowność mamy przy dostarczaniu tej wartości? 
wówczas każdy równa do tych dwóch mierników, które właśnie zapewniają sukces
w biznesie, zapewniają życie.

Wszyscy jesteśmy zaznajomieni z pojęciem fraktalności w naturze. Te same zasady dotyczące ochrony i propagacji życia, które znajdujemy u człowieka, możemy znaleźć w społeczności na większą skalę, jak również na poziomie indywidualnych komórek na małą skalę.
Czy podstawowy cel istnienia pojedynczego biznesu skaluje się w górę do całego sektora a w dół do indywidualnej, pojedynczej osoby? 
Czy nasz wskaźnik sukcesu i przetrwania zależy od tego samego podstawowego celu?

Od początku okresu nowoczesnych korporacji w XIX wieku, biznesy zaczęły być traktowane jak żyjąca istota ze zobowiązaniami podatkowymi, prawną i etyczną odpowiedzialnością, jasnymi wytycznymi kiedy żyje a kiedy nie żyje. Kiedy myślimy o biznesie jak o żyjącej istocie, która może wzrastać zamiast być budowana, zaczynamy być zainteresowani cyklem jej życia. Sukces biznesu nie będzie polegał na tym, jak długo biznes trwa, ale na tym czy jest tam pełnia życia, i jaką spuściznę po sobie zostawi. 
Gdy zastosujemy ten sam podstawowy cel dla zespołu wewnątrz organizacji, oto jak będzie to interpretowane:

Podstawowy cel zespołu wewnątrz organizacji biznesowej polega na dawaniu wartości dla innych zespołów, z którymi ten zespół współpracuje, w sposób optymalny, w sposób zyskowny.

Pracując z Dynamiką Talentów, niektóre zespoły nagle poczuły się zbędne w organizacji. Przestały one dawać wartość na tym poziomie jaki był ekonomicznie opłacalny a ich role zostały zaplanowane do zautomatyzowania lub wyoutsourcowania. Widzieliśmy jak te zespoły się odtworzyły, dzięki temu, że miały całkowitą świadomość jakie wartości nadal posiadają i jak mogą te wartości wykorzystać, aby wpłynąć na wynik finansowy. Czasami jest to ta sama organizacja, czasami jest to do szerszego wykorzystania na rynku. Kiedy pytamy: „jak można podwoić wartość jaką dostarczamy oraz podwoić generowany zysk?” uzyskane przesunięcia mogą być naprawdę zasadnicze. Trzeba mieć tylko odwagę na to, aby zobaczyć jak naprawdę wygląda sytuacja.

To samo dzieje z podstawowym celem istnienia, kiedy skalujemy w dół do każdej pojedynczej osoby.

Podstawowym celem uczestnika zespołu jest dawać wartość do tego zespołu w którym działa, w sposób optymalny, w sposób zyskowny.

Jak komórki w naszym ciele, moment w którym komórka odłącza się od swojego podstawowego celu – przyczyniania się do zdrowia w ciele – komórka umiera lub zostaje odrzucona. Jeśli jesteśmy w stanie pomyśleć o sobie, po prostu jako o komórce naszej firmy lub społeczności, to takie porównanie jest pomocne w szerszym spojrzeniu i zadaniu sobie pytań: „Jaki ekosystem wspieram? Jak mogę zmierzyć oraz zwiększyć wartość jaką dostarczam do tego ekosystemu? Jak mogę to zrobić bardziej optymalnie, bardziej zyskownie tak, aby to było z korzyścią dla całego ekosystemu?”

Taka dyscyplina w mierzeniu zdrowego połączenia pomiędzy komórkami, to podstawowa odpowiedzialność komórek, ale również podstawowa odpowiedzialność na poziomie międzyludzkim. Każda komórka w naszym ciele niesie tą odpowiedzialność, tworząc wręcz kod genetyczny dla całego ciała.
Każdy człowiek ponosi odpowiedzialność za zdrowe połączenie z zespołem w jakim działa, a zespół z firmą dla której działa, a firma dla szerokiej społeczności. Wszyscy wówczas są w stanie utrzymać taką perspektywę funkcjonowania, która pozwala im się rozwijać, zwiększać szanse na rynku a ich kariera może nadal stale rosnąć. 

DLACZEGO TO DZIAŁA?
Jaka jest przyczyna dla której w dzisiejszych czasach funkcjonuje tak wiele biznesów? Na pierwszy rzut oka, z tak wieloma różnymi biznesami, w tak wielu różnych branżach, wydaje się że musi być szeroki zakres przyczyn dla każdego biznesu, że on w ogóle istnieje. Czy przyczyną dla której istnieje firma jest „robienie pieniędzy”? Obsługiwanie klienta? Zdobycie udziału w rynku? Zmienianie świata?

Punktem wyjścia Dynamiki Talentów jest to, że wszystkie biznesy mają wspólną przyczynę istnienia. Jeśli jej nie zrealizują przestają istnieć. Jeśli ją realizują, rozwijają się. Równolegle w świecie natury również istnieje ta sama zasada. Kiedy patrzymy na świat natury, że wszystkie żyjące istoty, pomimo ich różnorodności, mają ten sam podstawowy cel: zachować i propagować życie.

Jaki jest zatem podstawowy cel przedsiębiorstwa, biznesu?

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź na najbliższym warsztacie Class Ladies
zamień Flow na Cashflow – już 10 czerwca w Katowicach – więcej.

Autorką artykułu jest Justyna Liber – właścicielka firmy szkoleniowej Libersgroups Global Training System. Trener biznesu, mówca inspiracyjny.