66. Poradnik marketingowy – jak skutecznie wykorzystać działania marketingowe w firmie

„Dodaj Skrzydeł Swojej Firmie”

W centrum skutecznych działań marketingowych zawsze jest i powinien być klient, jego potrzeby i aspiracje. To on stanowi największą wartość każdej firmy i podstawę jej funkcjonowania i rozwoju. Postaw więc na to, aby lepiej i skuteczniej docierać do swoich klientów.

 

  1. Zidentyfikuj Swojego Idealnego Klienta – A BĘDZESZ MNIEJ PRACOWAĆ I WIĘCEJ ZARABIAĆ

Przede wszystkim zidentyfikuj swojego idealnego klienta. Opisz w szczegółach jego profil: do KOGO kierujesz swoją ofertę, Jaki PROBLEM mu rozwiązujesz lub jakie marzenie/aspiracje spełniasz. Następnie określić podstawowe wartości, które Twoi klienci cenią najbardziej i oceń w jakim stopniu Twoja firma je spełnia. Im lepiej to zrobisz, tym łatwiej będzie Ci pozyskiwać klientów.

Sporządzając profil idealnego klienta korzystaj z różnych metod, np.:

Dane demograficzne: płeć, wiek, status rodzinny, status materialny, miejsce zamieszkania, zawód, hobby, itp. Te kryteria opisujące klienta (nazywane danymi demograficznymi) są podstawowymi i uniwersalnymi dla każdej branży, która kieruje swoje produkty i usługi do klientów indywidualnych. Pozwalają one w dość ogólny sposób określić gdzie możesz szukać swojego idealnego klienta czyli KTO kupuje Twoje produkty lub usługi.

Dane psychograficzne: potrzeby i sposób ich zaspokajania, wyznawane wartości, styl życia, sposób spędzania wolnego czasu itp.

Zasada Pareto (80/20) która mówi, że większość dochodów firm – ca. 80%, jest generowana przez stosunkowo niewielką grupę klientów około 20%. To na pewno najlepsi klienci Twojej firmy, ale czy to są Ci idealni? Sprawdź! Więcej na www.kobiecebiznesy.pl

 

  1. Zbuduj Silną I Wyrazistą Markę – A KLIENCI SAMI CIĘ ZNAJDĄ

Firma to Ty i klienci, którzy chcą tego co oferujesz. Puść wodze wyobraźni i wyobraź sobie swoją firmę w przyszłości, jak się rozwija, jakich ma klientów, jakie wartości, produkty, usługi im oferuje, jakie wyznaje wartości i w jaki sposób działa. Spisz to szczegółowo i często wracaj do tego. To będzie Twój drogowskaz i siła napędowa wszystkich działań. Jeśli zatrudniasz pracowników ważne byłoby aby oni również uczestniczyli w wypracowaniu wizji, misji i wartości firmy, bo tylko wówczas będą mogli w pełni zidentyfikować się z nimi.

Przeanalizuj i ustal swój wyróżnik na rynku tzw. USP (Unique Selling Proposiotion) – to DNA Twojej firmy. Twoje USP to ta jedna, najważniejsza korzyść, którą oferujesz swoim klientom, taka która odróżnia Cię całkowicie i jednoznacznie od konkurencji.

 

  1. Wykorzystaj Swoje Mocne Strony, Wzmocnij Słabe – A KLIENCI KONKURENCJI BĘDĄ KUPOWAĆ U CIEBIE

Wzmocnij swoją pozycję konkurencyjną na rynku. Wykorzystaj do tego celu metodę strategicznej analizy firmy zwaną analizą SWOT – to akronim 4 angielskich słów – obszarów, które są analizowane: Słabe i Mocne Strony firmy (czynniki wewnętrzne) oraz  Szanse i Zagrożenia (czynniki zewnętrzne).

Służy ona do oceny potencjału i konkurencyjności całej firmy lub wybranych jej obszarów. Dzięki tej metodzie strategicznej analizy firmy możesz opracować najlepszą strategię poprawy pozycji konkurencyjnej na rynku, strategię dalszego działania i rozwoju. Jak wykonać Analizę SWOT?

Najlepiej wykonaj ją w tabeli (2×2), który łączy w jednym miejscu wszystkie 4 obszary analizy. Jej wykonanie jest proste – nie wymaga od Ciebie super wiedzy i umiejętności analitycznych. Natomiast bardzo ważne jest umiejętność spojrzenia z dystansem na swój biznes – szczególnie jeśli chodzi o analizę czynników wewnętrznych, czyli MOCNYCH I SŁABYCH STRON. Najlepiej byłoby skonsultować je z pracownikami, partnerami w biznesie i klientami. Więcej na www.kobiecebiznesy.pl

 

  1. Dodawaj Więcej Wartości Do Swoich Produktów I Usług – A BĘDZIESZ MIEĆ CORAZ WIĘCEJ LOJALNYCH KLIENTÓW

Przeanalizuj swoją ofertę pod kątem wartości dla klienta. Oceń jak się w to wpisuje i jakie potrzeby i aspiracje klienta zaspokaja. Porozmawiaj też o tym ze swoimi i potencjalnymi klientami. To może być doskonała okazja i inspiracja do poprawy lub rozwoju dotychczasowych produktów czy usług oraz do wprowadzenia nowych. Zastanów się jak możesz zróżnicować i powiększyć swoją ofertę. Jak zwiększyć jej wartość dla klienta. Jak rozwijać ofertę, gdzie szukać pomysłów i inspiracji.

A przede wszystkim zadbaj o swoich stałych klientów – traktuj ich wyjątkowo i nagradzaj za lojalność.

 

  1. Ustal Ceny Na Swoje Produkty I Usługi W Skuteczny Sposób – A ZACZNIESZ SPRZEDAWAĆ LEKKO I BEZ WSTYDU

Ustalanie ceny na swoje produkty i usługi bardzo często budzi wiele wątpliwości i niepewności ponieważ często podświadomie łączy się z oceną własną właścicielki. Wiele przedsiębiorczych kobiet często niedoszacowuje ceny na swoje produkty lub usługi lub zaniża swoje wynagrodzenie.

Proponuję żebyś skorzystała równoczesne z trzech metod ustalania ceny: kosztową (uwzględniasz wszystkie koszty stałe i zmienne), rynkową (ustalasz średnie ceny na rynku i/lub u najważniejszych konkurentów) oraz brandingową (związaną z Twoim USP, wartościami dla klienta które oferujesz). Metoda kosztowa określi Ci cenę minimalną, rynkowa – informację o poziomie ceny, którą klienci gotowi są zapłacić, brandingowa – to miejsce na kształtowanie wysokości Twojej marży. Tu ostatecznie ustalasz wysokość swoich cen. Ceny, które przynoszą zysk, a Ty z pełnym przekonaniem proponujesz je klientom, bo znasz wszystkie atuty i wartości swojego produktu w kontekście kosztów, konkurencji i potrzeb klientów.

 

  1. Zbuduj Najbardziej Wygodne Dla Swoich Klientów Sposoby Zakupu – A BĘDZIESZ MNIEJ WYDAWAĆ NA REKLAMĘ

Bądź tam, gdzie są Twoi klienci. Ułatwiaj i dopasowywuj sposoby zakupu. Sprzedawaj on-line (to już dziś warunek konieczny), ale wykorzystaj też  sprzedaż osobistą i stacjonarną. Ułatwiaj sposoby płatności, dostawy, reklamacji i zwrotu towaru.

 

  1. Bądź W Stałym Kontakcie Ze Swoimi Klientami A ZDOBĘDZIESZ WIERNE GRONO FANÓW I AMBASADORÓW TWOJEJ MARKI

Podstawą jest  tu oczywiście obecność w social mediach – one rządzą. Budowanie więzi z klientami to niezbędny dziś warunek rozwoju firmy. Narzędzi jest dużo – fanpage na Facebooku, Instagram, Twitter, newslettery, strona internetowa, blog. Komunikuj tam wartości firmy, swój wyróżnik/USP, swoją ofertę, ucz – bo to buduje Twój autorytet i zwiększa lojalność klientów, pokazuj firmę od zaplecza, dziel się wartościowymi informacjami i rzeczami. Wiem jak trudno wygospodarować w ciągu dnia jeszcze trochę wolnego czasu na nowy post, wpis na bloga czy zdjęcie, ale Twoja obecność jest podstawą budowania kontaktu z klientami. Przeciętne minimum obecności w social mediach ( zależy też od potrzeb Twoich klientów) to w tygodniu 2 x post na Facebook, 1 x wpis na blog oraz 2-3 zdjęcia z wpisem na Instagramie.

 

  1. Spisz Plan Marketingowy Dla Swojej Firmy Na Najbliższe 2-3 Lata –  A BĘDSZIESZ  SZYBKO, SPRAWNIE I SKUTECZNIE ROZWIJAĆ SWOJĄ FIRMĘ

Przemyśl i zapisz wizję i misję swojej firmy. Zastanów się gdzie chcesz być za 2-3 lata i jak chcesz to osiągnąć. Ustal i zapisz swoje cele marketingowe, finansowe i wizerunkowe na każdy rok oraz sposoby ich osiągnięcia. Jaka będzie wartość sprzedaży, jakie produkty i usługi, po jakiej cenie, jaka ilość zadowolonych klientów, itp.

Pomyśl też o sobie – o swoich potrzebach i swoim modelu pracy: ile chcesz pracować, ile mieć dni wolnych, co chcesz osiągnąć, czego chcesz się nauczyć, ile chcesz zarabiać, na co chcesz wydawać zarobione pieniądze, jak chcesz regenerować swoje siły i motywować się do większego wysiłku.

Kobieto przedsiębiorcza, Class Lady – osiągnęłaś już bardzo dużo! Masz swoją firmę, wierzysz w siebie i w to co robisz! Chce Ci się działać, uczyć, pracować, podejmować ryzyko. Jesteś wyjątkowa!  Mam nadzieję, że ten poradnik ułatwi Ci prowadzenie działań marketingowych i pomoże w rozwoju Twojej firmy. Życzę powodzenia – trzymam kciuki za Ciebie 😊

Jeśli chciałabyś dodatkowego wsparcia z mojej strony – mam dla Ciebie ofertę BEZPŁATNYCH półgodzinnych konsultacji – ważną do 18 września 2020. Napisz kontakt@kobiecebiznesy.pl – ustalimy szczegóły rozmowy.

We wrześniu też startuję z programem „Dodaj Skrzydeł Swojej Firmie”. Będzie to cykl mini-kursów dotyczących praktyki marketingowej i biznesowej. Będą tam szczegółowo omawiane i przećwiczone w praktyce wszystkie tematy przedstawione w radach powyżej. Każdy z nich będzie miał swojego ptasiego patrona – bo skrzydła Twojej firmy będą symbolicznie budowane z piórek pięknych polskich ptaków, które jeszcze tak mało są znane i doceniane. Wypatruj informacji na Facebooku  https://www.facebook.com/MarketingoweWsparcie i na www.KobieceBiznesy.pl


Autorką porady jest Małgorzata Telega – Właścicielka firmy doradczej MT Innowacje oraz marki Kobiece Biznesy, którą właśnie rozwija on-line

Od wielu lat doradza firmom z różnych branż w obszarze marketingu strategicznego oraz biznesowego. Lubi różnorodność i zdobywanie wiedzy z nowych obszarów dlatego też pracowała w firmach doradczych o różnej specjalizacji: management consulting, brandingowej i public relations (ukończyła też studia podyplomowe z Public Relations na UW). Wymyśliła i wprowadziła na rynek markę KalenDasz.pl – pierwszy w Polsce serwis web-to-print do samodzielnego projektowania i zlecania wydruku personalizowanych kalendarzy ściennych.
W ramach marki Kobiece biznesy wspiera kobiety przedsiębiorcze w prowadzeniu i rozwoju firmy dzieląc się praktyczną wiedzą marketingową i inspiracjami biznesowymi. Ułatwia prowadzenie firmy, pomaga uporządkować jej działalność, znaleźć źródła problemów i określić sposoby ich rozwiązania, pomaga zwiększyć dochody, liczbę klientów, poprawić efektywność działań oraz znaleźć nowe kierunki rozwoju.

Jej motto to: Naprawiam, Poprawiam i Uskrzydlam Kobiece Biznesy.

Prywatnie: Pasjonują ją ludzie, muzyka i sztuka; poszukiwanie nowych pomysłów i biznesów, nowe idee, naprawianie tego co nie działa. Uwielbia naturę (łąki, drzewa, ptaki), podróże, aktywność sportową.

Więcej na www.kobiecebiznesy.pl i na Facebook https://www.facebook.com/MarketingoweWsparcie