25. W poszukiwaniu oryginalnych prezentów

seasons_greetings0-5oz_1_Szalik, płyta a może książka? Poszukiwania świątecznego prezentu w natłoku ofert wydają się proste. Choć coraz częściej chcielibyśmy podarować bliskim coś wartościowego a jednocześnie cieszącego oko. W takiej sytuacji warto zainteresować się wyrobami ze złota i srebra i niekoniecznie chodzi tu o biżuterię.

Królewski prezent

Zacznijmy od złota. Jak podaje lider na polskim ryku, Grupa Goldenmark, jako prezenty na chrzest, komunię, ślub czy pod choinkę, coraz większą popularność zyskują sztabki od 1 do 5 gramów. To wydatek od 160 do 800 zł, w zależności od gramatury i dodatkowych elementów na sztabce, takich, jak np. hologram. Sztabki o większych gramaturach to już wydatek kilku, a nawet kilkuset tysięcy złotych. To pokazuje, że oferta fizycznego złota jest bardzo szeroka i dostępna dla klientów o różnej zasobności portfeli. star1

Warto też zauważyć, że kupno złota w czystej postaci ma też wymiar finansowy. Sprawdza się to, gdy chcemy podarować bliskiej osobie pieniądze w formie bardziej odpowiedniej, niż gotówka. Złota sztabka to prezent, który w prosty sposób można spieniężyć, a jednocześnie ma znacznie bardziej elegancką formę, niż koperta z pieniędzmi. Różnicę tę najłatwiej dostrzec właśnie przy okazji tak wyjątkowej, jak Święta Bożego Narodzenia.

Złoto w postaci sztabek to najbardziej tradycyjny sposób sprzedaży kruszcu. Sprzedawcy tacy, jak Grupa Goldenmark wprowadzają dla sztabek dodatkowe oprawy, w postaci specjalnych opakowań ochronnych, ozdabianych specjalnymi motywami oraz dodawaniem eleganckich etui. Są one wytwarzane w formacie kart kredytowych. Złote sztabki zapakowane w Certipack zyskują dodatkową ochronę i pomagają zachować najwyższą jakość, co może mieć znaczenie przy ich odsprzedaży. Grupa Goldenmark we współpracy z firmą Certiline, wypuściła niezwykłe wersje takich opakowań, które zawierają ozdobne motywy przeznaczone na różne okazje.

Możemy zatem nabyć sztabkę ozdobioną uniwersalnym motywem prezentowym, grafiką nawiązującą do wyjątkowych wydarzeń religijnych, takich jak chrzest czy komunia, lub motywem ślubnym.

Moneta z dodatkiem

Złote monety inwestycyjne bite są, przede wszystkim, z myślą o zawartym w nich kruszcu. Są zatem niejako inną formą sztabek, a bywają od nich minimalnie droższe z uwagi na koszty wybicia. Co zatem zyskujemy wraz z monetą? Przede wszystkim bardziej oryginalną formę i bardzo wysoką rozpoznawalność monety na całym świecie. Pod warunkiem, że wybierzemy jedną z najbardziej znanych monet lokacyjnych, takich jak Krugerrand, Wiedeńscy Filharmonicy czy Kanadyjski Liść Klonowy.

lisczkrysztalem1

W przypadku monet, warto też zwrócić uwagę na  bardzo istotny w świecie numizmatyki fakt. Moneta jest monetą tylko wtedy, gdy stanowi pełnoprawny środek płatniczy w danym kraju. Dlatego na Wiedeńskich Filharmonikach, o wadze 1 uncji (31,1 gramów), znajdziemy nominał 100 euro, a na Kanadyjskim Liściu Klonowym (również 1 uncjowym) 50 dolarów kanadyjskich. Oczywiście szaleństwem byłoby płacić taką monetą w sklepie. Jej wartość, z uwagi na zawarte złoto, znacznie przekracza wybite nominały. Nietypowy pod tym względem jest jedynie Kruggerand. Nie znajdziemy na nim nominału w tradycyjnym sensie, jednak Kruggerrand w RPA jest pełnoprawnym środkiem płatniczym. W wielu miejscach, takich jak salony samochodowe, ceny podawane są w lokalnej walucie – randach, jak również w Krugerrandach o wadze 1 uncji.

Dodatkowo Krugerrand to najstarsza bita do dziś moneta lokacyjna. Emitowany jest od 3 lipca 1967 roku. Do 1980 roku Krugerrandy były bite jedynie w wersji z zawartością jednej uncji złota. Następnie mennica RPA zaczęła emitować również monety z zawartością 1/2, 1/4 i 1/10 uncji złota. Także nazwa monety podkreśla tradycję wydobycia złota w RPA. Moneta nawiązuje do postaci Paula Krugera, prezydenta historycznego państwa burskiego pod koniec XIX w. W tym czasie, głównie w okolicach Johannesburga, rozwinęła się sieć kopalni złota. Do dziś z tego rejonu świata pochodzi ponad 40 procent złota wydobytego w historii.

Krugerrandy od innych monet lokacyjnych odróżnia nie tylko historia. Do uncji złota dodawana jest niewielka ilość miedzi (3 g.) co powoduje, że moneta staje się bardziej odporna na uszkodzenia. Krugerrand domieszce zawdzięcza też swoją bardziej intensywną barwę.

Wartość dodana, jaką zyskujemy dzięki monetom sprawia, że warto rozważyć je jako prezent na wyjątkową okazję. Tym bardziej, że często dostępne są w kolekcjonerskich zestawach, a gdy zasobność portfela nie pozwala na zakup monety o wadze 1 uncji, możemy wybierać w szerokiej gamie mniejszych gramatur i w cenach już od ok. 500 zł.

Monety idealne dla dziecka

elfMonety kolekcjonerskie od czasu do czasu emituje w Polsce NBP, jednak wspomniana oferta z mennic: kanadyjskiej (Canadian Mint), australijskiej (Perth Mint) czy nowozelandzkiej (New Zeland Mint), to gratka nie tylko dla wytrawnych kolekcjonerów, ale również dla tych, którzy poszukują niezwykłego prezentu dla bliskiej osoby lub dopiero zaczynają przygodę w świecie monet.

Wachlarz możliwości jest ogromny. Osoby lubiące tradycyjną formę mogą zdecydować się na jedną ze wspomnianych monet lokacyjnych, w wersji złotej lub srebrnej. W sprzedaży pojawią się zestawy dwóch monet, a sprzedawcy dodają, podobnie jak w przypadku sztabek, specjalne etui, które podkreślają wyjątkowy charakter prezentu.

seasons_greetings1oz_1_Osoby poszukujące bardziej wyszukanych form mają jeszcze większy wybór. Wartościowy prezent dla dziecka? Doskonałym przykładem jest seria monet z bohaterami Disneya wydana przez mennicę z Nowej Zelandii. To srebrne monety z kolorowymi wizerunkami Myszki Miki, Kaczora Donalda czy  Pluto. Seria zyskała tak dużą popularność na świecie, że pojawiło się jej świąteczne wydanie w specjalnym kolekcjonerskim opakowaniu i zawieszką na choinkę.

Podobnym przykładem jest moneta ze Śnieżną Wróżką wybita przez australijską Perth Mint. Ten niezwykły motyw stał się hitem na całym świecie. Być może zachwyci również polskie dzieci. Na prezent nadaje się doskonale, również dzięki oryginalnemu opakowaniu i dołączonym bajkom.

Uniwersalne piękno

Na srebrnych monetach popularne są także inne motywy nawiązujące do pór roku czy świąt. Nie jest więc problemem znalezienie odpowiedniego  wzoru z zimową scenerią, życzeniami świątecznymi czy niezwykłymi wizerunkami zwierząt.

Najwięksi producenci na świecie nie poprzestają na misternie malowanych scenach przenoszonych na srebrne monety. W ramach świątecznej oferty Mennica Kanadyjska przygotowała niezwykłą monetę z bałwankiem, pięknie wykonanym ze słynnego weneckiego szkła Murano. W ten sposób powstała unikalna moneta w 3D. Z kolei wizerunek Królowej Elżbiety umieszczony na rewersie monety przypomina, że mamy do czynienia z pełnoprawnym środkiem płatniczym i produktem  wykonanym z czystego srebra.

Kiedy wybieramy monetę idealną na prezent możemy również zwrócić uwagę na to, w jakim nakładzie została wybita. Taki parametr może decydować o przyszłej wartości kolekcjonerskiej. Przykładowo, moneta z mennicy nowozelandzkiej z sikorką w zimowej scenerii, dodatkowo zdobiona czerwonymi kryształkami Swarovskiego, została wybita w nakładzie 7,5 tysiąca sztuk na cały świat.

Z kolei moneta Seasons Greetings, z motywem świątecznym i misternie malowanymi ośnieżonymi chatkami, jest sprzedawana w jeszcze mniejszym nakładzie, bo tylko 5 tysięcy egzemplarzy.

Wśród motywów znajdziemy nie tylko świąteczne, ale również noworoczne nawiązujące do nadchodzącego chińskiego Roku Koguta, czy niezwykłą serię monet Feng Shui. Te ostatnie bite są w srebrze i zawierają kolorowane wizerunki zwierząt związanych z tą dalekowschodnią filozofią.

W krajach takich, jak Kanada, Australia czy Niemcy kupowanie monet w prezencie świątecznym jest już zakorzenioną tradycją. Odkrywanie nowych wzorów, to dla wielu mieszkańców tych krajów coś więcej, niż kolekcjonerstwo. Warto jeszcze raz przypomnieć, że kruszec, z którego są wykonane takie prezenty ma wartość ponadczasową.

Dlaczego metale szlachetne?

Kruszce są znanym od wieków sposobem na pomnażanie i ochronę pieniędzy. Ich zalety łatwiej dostrzec szczególnie w czasie kryzysów finansowych czy politycznych. Niezależnie od tego, jakie będą perspektywy i prognozy gospodarcze dla świata, złoto i srebro mogą stanowić grupę nielicznych lokat odpornych na wszelkie zawirowania. Nawet kiedy papierowe waluty słabną, złoto i srebro to realny pieniądz.

Kiedy zatem kupujemy metale szlachetne w postaci sztabek lub monet lokacyjnych, otrzymujemy doskonałą formę zabezpieczenia zamkniętych w nich pieniędzy. Jak pokazuje historia, wartość pieniędzy zawartych w kruszcach rośnie, jednak największą ich zaletę oddaje powiedzenie, że „gram złota, zawsze wart jest… grama złota”.

Warto podejść do kupowania kruszców jak do formy ochrony oszczędności. W takiej sytuacji bieżąca cena złota nie jest najważniejsza, nie musimy wnikliwie śledzić zmian ceny giełdowej na rynkach. Co więcej, złoto podarowane jako prezent, może być znacznie bardziej trwałą formą przekazania pieniędzy bliskiej osobie (i jednocześnie znacznie bardziej elegancką). Królewski metal ma się sprawdzić w „czarnej godzinie”. Choćby dlatego to wymarzony prezent, który łączy piękną formę, z trwałą wartością.


mennica-wrArtykuł pochodzi od Mennicy Wrocławskiej,

Partnera Fundacji Class Ladies przy Kongresie Innowacyjna Kobieta