dr Zuzanna Górska

Drogie Ladies,

Czy zastanawiałyście się kiedyś nad swoim pismem ręcznym? Dlaczego piszecie w taki, a nie inny sposób? Skąd wziął się Wasz indywidualny charakter pisma? Lub co dzieje się w Waszym mózgu, gdy zaczynacie pisać?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że ta z pozoru prosta czynność ma bardzo duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

Dlaczego? Wyniki badań naukowych jednoznacznie pokazują, że gdy piszemy ręcznie, to stajemy się bardziej kreatywni i twórczy niż gdy używamy wyłącznie klawiatury komputera. Skąd taka zależność?  Kiedy piszemy długopisem lub piórem, w mózgu aktywowanych jest więcej obszarów, a to bezpośrednio przekłada się na efektywność. Zależność tę dostrzegł np. Google wprowadzając aplikację (Google Handwriting Input) umożliwiającą użytkownikom Androida robienie odręcznych notatek.

Warto pamiętać, że pismo ręczne dostarcza nam również wiedzy, dzięki której możemy lepiej działać także w innym aspekcie. Na jego podstawie można określić naturalny styl funkcjonowania osoby, jej mocne i słabe strony, sposób myślenia, podejmowania decyzji i wiele innych cech.

W ramach pracy doktorskiej przeprowadziłam największe na świecie badania z zakresu psychologicznej analizy pisma ręcznego. Objęły one analizy rękopisów 1023 osób, z których wyniki 883 zostały zakwalifikowane do obliczeń. Następnie dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów matematycznych wykazałam, że istnieje związek między tym jak piszemy, a tym jacy jesteśmy.

Tak powstało GCP Method – Graphological Competence Profile – autorska metoda analizy pisma ręcznego. Poprzez opisanie rękopisu – zmierzenie i policzenie jego elementów – można stworzyć szeroki i wieloaspektowy profil osobowości, czyli opisać predyspozycje i cechy charakteru z trafnością sięgającą 80%.

Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że sposób w jaki pisze dana osoba, odzwierciedla jej potrzeby i predyspozycje m.in. w aspekcie środowiska pracy, relacji z innymi czy przywództwa.

GCP Method wykorzystywana jest w biznesie, np. dla zwiększenia efektywności procesów rekrutacyjnych czy zarządzania zespołem. Korzystają z niej również osoby prywatne, które chcą w jeszcze większym stopniu żyć w zgodzie ze swoimi predyspozycjami i potrzebami.

Zastosowania GCP Method szerzej opiszę w kolejnym newsletterowym artykule.

dr Zuzanna Górska

Psycholog, grafolog, konsultant i wykładowca akademicki.

Absolwentka Instytutu psychologii UKSW w Warszawie, Podyplomowych Studiów Ekspertyzy Dokumentów na Uniwersytecie Wrocławskim. Obroniła doktorat: „Analiza pisma ręcznego jako metoda diagnozowania osobowości. Podejście psychometryczne”.

Przeprowadziła największe na świecie badania z zakresu psychologicznej analizy pisma ręcznego, dzięki którym stworzyła autorską metodę badania pisma – GCP Method.

Jest to metoda, dzięki której można trafnie określić styl funkcjonowania osoby, poznać jej silne strony, sposób myślenia, sposób planowania, podejmowania decyzji i wiele innych.

Współpracuje z czołowymi światowymi i krajowymi firmami, wspomaga duże i średnie przedsiębiorstwa, udziela też konsultacji osobom prywatnym.

Wspomaga ludzi w osiągnięciu tego czego chcą, pragną, o czym marzą. Stara się, aby każdy lepiej poznał siebie, rozpoznał swoje talenty i mocne strony, odnalazł sens i był spełniony w tym co robi.

Prowadzi stronę www.analiza-pisma.pl oraz ekspercki blog o grafologii i coachingu: www.zuzannagorska.com