58. Różnice kulturowe podczas Świąt

Święto Bożego Narodzenia to święto rodzinne, obchodzone w gronie najbliższych, które w dzisiejszych czasach nie do końca zachowało swój religijny obrządek. Jest obchodzone w wielu krajach i kulturach oraz wiąże się z wieloma tradycjami. Dzięki temu, że miałam możliwość spędzenia Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych, postaram się Państwu przybliżyć ich zwyczaje.

ZAKUPOWE SZALEŃSTWO

Koniec listopada to okres, w którym zaczyna się świąteczny zakupowy szał. Witryny sklepowe są pięknie udekorowane i aż zapadają się od ilości eksponatów, a promocje tylko kuszą do kupienia większej ilości prezentów. Szaleństwo to następuje dzień po Święcie Dziękczynienia (obchodzone w czwarty czwartek listopada) i trwa aż do samych świąt. Warto wspomnieć o tzw. Czarnym Piątku (z ang. Black Friday) oraz Cyberponiedziałku (z ang. Cyber Monday) czyli dniach, o których słyszał każdy Amerykanin i które polscy sprzedawcy zaczynają wprowadzać do oferty przedświątecznej. W tych dniach konsumenci mają możliwość kupienia wielu artykułów w bardzo promocyjnych cenach.

DEKORACJE

Amerykanie zaczynają przygotowanie do Świąt dużo wcześniej niż Polacy. Choinka stoi w pełnej okazałości już od początku grudnia, gdzie w Polce dekoruje się ją w nawet dzień Wigilii. Nieodłącznym elementem każdej celebracji jest przystrojenie domu oraz ogrodu. Amerykanie nie znają umiaru, więc im więcej tym lepiej. Tysiące światełek na dachu czy ogromne postaci wokół domu to tylko nieliczne z ich pomysłów. Jednym z bardziej rozpoznawalnych elementów dekoracji są skarpety wiszące przy kominku. To właśnie do nich trafiają prezenty od Świętego Mikołaja, ponieważ te leżące pod choinką są imiennie podpisane.

 

ŚWIĘTOWANIE

Największą różnicą w obchodach Świąt Bożego Narodzenia jest ilość dni, podczas których świętujemy. W Polsce przyjmuje się, że dnia 24 grudnia po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie zasiadamy do stołu i rozpoczyna się Wigilia Bożego Narodzenia. Tego samego dnia po kolacji otwierane są prezenty. W USA świętowanie rozpoczyna się dnia następnego, czyli 25 grudnia i trwa tylko jeden dzień, a prezenty otwierane są rano. Podczas gdy my 26 grudnia, cieszymy się z kolejnego dnia spędzonego w gronie rodziny, Amerykanie wracają do codzienności i obowiązków. Jeśli chodzi o świąteczne menu to w Stanach tradycją na pewno nie jest nie spożywanie pokarmów mięsnych, na ich stołach króluje indyk, wędliny oraz tłuczone ziemniaki.

TRADYCJE

W Polsce mamy wiele tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, o których w Stanach nikt nigdy nawet nie słyszał. Mam na myśli dzielenie się opłatkiem, 12 potraw, dodatkowe nakrycie dla wędrowca czy wkładanie sianka pod obrus. Przychodzi mi do głowy jednak kilka zwyczajów, które poznałam dopiero będąc w Stanach. Jednym z nich jest sposób na pilnowanie dobrego zachowania dzieci; Elf – pomocnik Mikołaja, przez cały grudzień obserwuje najmłodszych i codziennie zmienia swoje położenie, robiąc jakiegoś psikusa lub zostawiając karteczki ze śmiesznymi napisami. Elfa można znaleźć w lodówce, na kominku, schowanego wśród zabawek czy w łazience. Kolejną amerykańską tradycją jest ubieranie tzw. „matching pajamas”, czyli pasujących do siebie piżam, przez całą rodzinę w pierwszy dzień Świąt, aby wspólnie rozpakowywać prezenty. Na pewno każdy słyszał o tradycji wysyłania pocztą kartek świątecznych, ale czy każdy poświęcił czas na ich spersonalizowanie? Otóż amerykanie co roku znajdują czas na przedświąteczną sesję zdjęciową, zredagowanie zawartego w kartce tekstu oraz ich rozesłanie do rodziny czy znajomych.

Należy pamiętać, że Stany Zjednoczone to państwo wielokulturowe. Mieszkają tam ludzie z całego świata, więc kultury i zwyczaje przenikają się. Przykładem jest rodzina, u której miałam przyjemność gościć podczas Świąt. U nich kultura azjatycka łączy się z europejską oraz amerykańską. Co więcej, różnią się również wyznaniem, w ich domu obchodzona jest jeszcze Hanukkah – święto żydowskie upamiętniające ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej. Wspaniałe jest to, że każdy członek rodziny może obchodzić Święta w sposób, jaki wyniósł z domu rodzinnego i dzięki temu kształtują się nowe zwyczaje i tradycje.

Autorką artykułu jest: Aleksandra Cyganik

 

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na kierunku International Business. Obroniła pracę licencjacką pt: „Cross-culture differences in non-verbal communication during negotiations”. Interesuje się psychologią oraz komunikacją niewerbalną. Spędziła dwa lata w Stanach Zjednoczonych na programie AuPair in America. Jej pasją są podróże. W wolnym czasie czyta powieści kryminalne oraz uprawia jogę.