54. Nie daj sobie wejść na głowę!

Dzielisz biuro z koleżanką, która ma zwyczaj włączania na głos filmików w trakcie pracy. Prosiłaś, aby zaczęła używać słuchawek. Byłaś sympatyczna i empatyczna
(w końcu każdy ma prawo do odrobiny relaksu), starałaś się podejść do tematu z humorem… Ba, sprezentowałaś jej słuchawki! Na nic. Koleżanka uparcie ignoruje Twoje prośby, mówi, że nie lubi używać słuchawek i kropka.

Czy czasem spotykają Cię w pracy podobne sytuacje? Co wtedy robisz?

Jest takie powiedzenie: jak nie prośbą, to groźbą. Oczywiście nie nakłaniam nikogo do grożenia! Zachęcam jednak do nieustępliwego i zdecydowanego bronienia swoich granic, a to oznacza czasem sięgnięcie po mocniejsze zaplecze. Wraz z Pamelą Butler (Self-assertation for women) proponuję zastosowanie procedury stopniowania reakcji:

I Informacja:

• opisz, co konkretnie Ci przeszkadza (trzymaj się faktów, wystrzegaj się generalizacji: zawsze, nigdy itp.)
• nazwij swoje uczucia  (np. czuję się rozproszona)
• wyraź oczekiwanie (np. proszę używaj słuchawek)

Po kilku dniach:

II Wyrażenie uczucia:

• przypomnij poprzednią rozmowę
• podkreśl, co przeszkadza Ci w danym zachowaniu
• stanowczo wyraź swoje uczucia (np. czuję się zirytowana, nie mogę się skoncentrować)

Gdy nic się nie zmienia:

III Zaplecze:

• powiedz, co zrobisz jeśli dana osoba nie zaprzestanie denerwującego Cię zachowania (np. nie chciałabym tego robić, ale jeśli nie zaczniesz używać słuchawek, poproszę dział IT, aby zablokował nam w biurze dostęp do mediów społecznościowych)

IV Skorzystanie z zaplecza.

Zawsze sięgaj po zaplecze adekwatne do sytuacji! Zanim wytoczysz ciężkie działo np. “powiem szefowi!”, zastanów się nad wszystkimi konsekwencjami. Pamiętaj, nie chcesz nikomu celowo zaszkodzić – to bardzo ważne! Twoim celem jest obrona własnych granic i upomnienie się o szacunek. Jesteś ok!

 

Autorką artykułu jest Edyta Walicka

Dyplomowany coach, specjalizujący się w coachingu asertywności (Coaching for Life and Business, GWSH w Katowicach; certyfikat Professional Coach, Profi Biznes), kulturoznawca – teatrolog (Uniwersytet Śląski w Katowicach), blogerką, a także twórczyni programu rozwoju asertywności “Mówię Nię!”.

 

Specjalizacje wybrała nie bez powodu. Jest przekonana, że tym, co często blokuje nas w życiu i sprawia, że nie robimy tego, co naprawdę chcemy, jest niewystarczająca asertywność i zbyt mała wiara we własne możliwości. Jedno jest nierozerwalnie związane z drugim. Praca nad asertywną postawą przynosi wymierne korzyści we wszystkich sferach życia, zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Sprawia, że czujesz się dobrze, robiąc to, co naprawdę chcesz robić, żyjąc tak, jak naprawdę chcesz.

Prywatnie – młoda mama miłośniczka kryminałów i thrillerów psychologicznych (zwłaszcza skandynawskich).

Więcej o mnie:

www.edytawalicka.pl

FB: https://www.facebook.com/ajamowienie/

BLOG: http://mowienie.blox.pl/html