Digital marketing to szerokie pojęcie, ale najogólniej mówiąc jest to marketing cyfrowy, czyli wszystkie działania reklamowe prowadzone w internecie. Proste? Niekoniecznie. Ten rodzaj marketingu często sprowadzany jest do założenia strony internetowej i fanpage’a na Facebooku i w tej formie nie zawsze zdaje egzamin. Przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy i szukający nowych form promocji, zrażają się, kiedy ten “podstawowy” model nie działa. Na początku warto więc skorzystać z pomocy specjalisty – tym bardziej, że według raportu Digital in 2019. Global Overview od Hootsuite i We Are Social, w Polsce mamy ponad 30 milionów osób korzystających z internetu, w tym 18 milionów jest aktywnych w social mediach. To właśnie wśród tych ludzi są Twoi potencjalni klienci.
Aby wdrożyć digital marketing w swojej firmie, trzeba przejść proces, który polega na zdefiniowaniu celu, jaki chcemy osiągnąć, później na doborze odpowiednich narzędzi, by na końcu wdrożyć konkretne działania.
Jakie korzyści niesie e-marketing?
Działania promocyjne i komunikacyjne w marketingu cyfrowym są dużo tańsze dla małych i średnich przedsiębiorstw. Inwestowanie w reklamę outdoorową – zarówno w kreację, jak i dobre miejsce – jest dużo droższe, a nie przynosi oczekiwanego skutku. W internecie możemy dotrzeć do klienta na większą skalę oraz praktycznie 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
Digital marketing pozwala nam również na poznanie odbiorców komunikatu. Dzięki narzędziom do analityki możemy zobaczyć kim są nasi klienci – pod względem płci, wieku, miejsca zamieszkania czy zainteresowań. Dzięki temu można personalizować komunikację oraz odpowiedzieć na ich realne potrzeby.
Wchodząc w interakcję w mediach społecznościowych możemy sprawnie zarządzać kryzysami, ale również pozostawać w stałym kontakcie z użytkownikami. To oznacza, że w prosty sposób możemy zacieśnić z nimi więź, a to prosta droga do budowy lojalności konsumenta wobec marki.
W późniejszym etapie, kiedy działania w internecie są regularne i przynoszą efekty, możemy zacząć je automatyzować i optymalizować, np. korzystając z chatbotów, czyli automatów, które mogą odpowiadać na najczęściej zadawane pytania lub przedstawiać ofertę. To gwarantuje oszczędność czasu, który zawsze jest cenny przy prowadzeniu firmy.
Co składa się na marketing internetowy?
Strona internetowa to podstawa w dzisiejszych czasach. To na niej, zainteresowany naszym produktem potencjalny konsument, powinien uzyskać wszystkie najważniejsze informacje. Oczywiście trzeba zadbać o to, by była estetyczna i szybka, a także czytelna na telefonach i tabletach. Strona to nasza wizytówka. Komunikacja natomiast odbywa się dzięki portalom społecznościowym. W zależności od branży możemy wybierać między Facebookiem, Instagramem, Pinterestem lub YouTubem. Niektóre marki, oferujące produkty dla generacji Z, korzystają również ze Snapchata czy TikToka. Strona i social media tworzą trzon, ale co jeszcze możemy wykorzystać?
Oto kilka kanałów i narzędzi, które są wykorzystywane w Digital Marketingu:
- SEO – czyli optymalizowanie treści pod kątem wyszukiwarek. Proces ten pozwala na wypozycjonowanie strony internetowej na górze wyników, po wpisaniu nie tylko nazwy firmy, ale również frazy, która jest związana z naszymi działaniami (np. rodzaj produktu, zapytanie).
- E-mail Marketing – newslettery, które można wykorzystać do informowania o promocjach, rabatach, itd. Narzędzia do marketingu za pomocą poczty elektronicznej pozwalają tworzyć tzw. ścieżki – osobne dla stałych klientów; dla osób, które odwiedziły nasz sklep, ale nie zdecydowały się na zakup lub dla takich, które porzuciły koszyk. Warto im wszystkim przypominać o marce.
- Content marketing – to tworzenie i publikowanie treści wartościowych dla naszych klientów. Użytkownikom warto powiedzieć, co zmieni się i jaką korzyść będą mieli po kupnie produktu. Content marketing zakłada także edukowanie klientów – czasami warto dać kawałek swojej wiedzy za darmo, by zbudować zaangażowanie oraz wizerunek eksperta.
- Narzędzia do analizy – pozwalają nam na poznanie klientów oraz ich zachowań. Firmy mają w tym momencie do pomocy narzędzia, które nie tylko podpowiedzą nam wiek, płeć czy miejsce zamieszkania potencjalnych klientów, ale również pokażą (chociażby przy użyciu map cieplnych) co najbardziej przykuło ich uwagę na stronie internetowej.
Niech Twoja firma rozkwitnie w internecie!
Marketing cyfrowy jest skomplikowany i przy jego wdrożeniu warto zaufać agencjom, które się w nim specjalizują. Posiadają oni niezbędne narzędzia oraz potrafią wyciągać wnioski. Jednak korzystając z siły internetu, można przenieść swoją firmę na nowy, lepszy poziom – pozyskać nowych klientów, zbudować zaangażowanie i lojalność, umocnić swoją pozycję eksperta, a w efekcie wyniki finansowe. Sky is the limit 🙂
Autorką artykułu jest Karolina Bartosik – Copywriter Fundacji Class Ladies
W Fundacji Class Ladies, pełni funkcję Copywritera. Odpowiada za redagowanie tekstów, pisanie, tworzenie i nadzór nad kontentem strony internetowej i social media Class Ladies.
Jako Redaktor w Class Ladies Magazine nadzoruje proces publikacji tekstów, odpowiada za ich treść, kształt i zgodność z celami statutowymi Fundacji Class Ladies. Współtworzy artykuły promocyjne i reklamowe zarówno w obszarze działalności Fundacji jak i Partnerów towarzyszących.
W sferze zawodowej realizuje się jako Wirtualna Asystentka i specjalistka od marketingu internetowego. Profesjonalnie zajmuje się opracowaniem strategii i wizerunkiem w internecie. Więcej https://www.facebook.com/profesjonalna.ogarniaczka.chaosu/