81. O edukacji przedszkolnej.

Wśród 32 państw europejskich, w 8 przypadkach obowiązek szkolny rozpoczyna się w 7 roku życia, zaś w 24 poniżej tego wieku: w 17 krajach od 6 roku życia, w 5 krajach od 5 roku życia, zaś w 2 od 4 roku życia*.

Przed etapem obowiązkowym edukacji jest etap edukacji przedszkolnej.
ODSETEK DZIECI OBJĘTYCH EDUKACJĄ PRZEDSZKOLNĄ W POLSCE (LATA 2005 vs 2010)**
Rok 3-latki 4-latki 5-latki 6-latki***
2005 29,7 41,2 51,3 98,4
2010 49,8 64,1 81,0 97,3

Jak widzimy, procent dzieci uczęszczających do przedszkoli w 3cim roku życia, już w roku 2010 objął prawie 50% polskich trzylatków.

Chciałabym podzielić się z Wami moimi subiektywnymi refleksjami związanymi z edukacją przedszkolną moich dzieci.

Dzieci mam dwoje, ale za to dzieci obojga płci, więc trochę zróżnicowany „punkt siedzenia”.
Przedszkole do którego chodziły dzieci to miejska placówka w najbliższym sąsiedztwie. Zapisałam syna i córkę do przedszkola od 3go roku życia chcąc wprowadzić ich na czas w zawiłości życia społecznego. Poza tym byłam czynna zawodowo.

Mój syn w pierwszym dniu w przedszkolu odmówił wyjścia do innej sali na rytmikę, gdyż w głównej sali miał czekać, aż go odbiorę po obiadku. Stąd też postanowił się stamtąd nie ruszać pomimo starań personelu.. Panie wypytywały go skąd ten opór. Syn na zadawane pytania odpowiadał dowolnie, bo mając 3 lata to była pierwsza tak poważna rozmowa z kimś spoza rodziny. Syn jest dosyć niezależny i problemów w przedszkolu było mnóstwo. Na szczęście zebrała się podobna do niego grupa rówieśników, więc jak stali „za karę” na korytarzu, było i

ch tam sporo.. Opisuję fakty celem wsparcia matek 3 latków.

Córka była bardzo społeczna, nie miała problemów na tym etapie rozwoju przedszkolnego z niczym, a wręcz była typem grzecznej „gwiazdeczki”.

Niemniej początki też były trudne, bo jest na diecie bezmlecznej i trochę nerwowe były początki.

Dzieci moje obecnie radzą sobie dobrze, a etap przedszkolny wspominam jako ważny etap dla dziecka i rodzica. Etap z którego można czerpać wiele istotnych informacji i o dzieciach i o sobie w roli rodzica. Trzymam kciuki za Wszystkie Przedszkolaki!

* Źródło: Mirosława Parlak, Elżbieta Zyzik Wychowanie przedszkolne w wybranych krajach europejskich

** Źródło: http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1822&Itemid=319
*** W systemie oświaty (zarówno w przedszkolach, jak i w szkołach).

 

Autorką porady jest Joanna Górka-Prażuch

Posiada doświadczenie zawodowe skoncentrowane zarówno na obszarze finansów, jak i audytu w organizacjach międzynarodowych. 25 lat pracy i doświadczenie w zarządzaniu ludźmi połączone z umiejętnościami analitycznymi. Doświadczenie zdobywała m.in. w firmach doradczych (obecny EY), jak i spółkach Grupy ING, Arcelor-Mittal czy obecnie w spółce Orbico będącej jednym z wiodących dystrybutorów w Polsce i w Europie.

Absolwentka Ekonomii, a także ukończyła studia podyplomowe ACCA  (The Association of Chartered Certified Accountants) w międzynarodowej organizacji, która od ponad 100 lat zrzesza profesjonalistów zajmujących się finansami, rachunkowością i zarządzaniem.

Prywatnie – żona, matka córki i syna, lubi aktywności takie jak górskie wycieczki, narty, nordic-walking, żeglarstwo śródlądowe. W czasie studiów członek Zarządu AKŻ Armada. Zainteresowana kwestiami społecznymi takimi jak m.in. edukacja, ocieplenie klimatu. Z pochodzenia ślązaczka.

Obecnie podjęła współpracę z Fundacją Class Ladies pragnąc wspierać idee promowane przez Fundację. https://www.linkedin.com/in/joanna-g%C3%B3rka-pra%C5%BCuch-7b71433