85. Katowice – moje miasto

Zacznijmy od małego quizu.

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie, gdy słyszysz – KATOWICE?

▪ górnicy, kopalnie, kominy

▪ Spodek, smog i rolada

▪ filmy Kutza i Nikiszowiec

Tak „widzą” miasto osoby, które nie były tu wcale lub były dwie dekady temu. Ten obraz, na szczęście, przechodzi do lamusa choć wolniej i z większymi oporami niż byśmy chcieli, mimo, że kompletnie nie nadąża za rzeczywistością miasta i jego współczesnym obrazem. Prawidłowa odpowiedź na pytania to: „żadna z powyższych”.

A ja chciałabym Wam pokazać, jak wyglądają Katowice naprawdę.

fot. Natalia Padoł

Pierwsze zdziwienie przyjezdnych to brak mitycznego smogu. Powietrze jest czystsze niż w wielu miejscowościach uzdrowiskowych, wszystko dzięki świadomości i woli mieszkańców – zdrowe nawyki, wymiana pieców na eko i dzięki długofalowym działaniom samorządu  – realizacja celów zrównoważonego rozwoju, działania proklimatyczne, zrównoważony transport publiczny, edukacja społeczna.

Zieleni jest u nas więcej niż w większości miast Polski, mamy świetne trasy rowerowe, którymi można przejechać prawie 200 km, zahaczając o przepiękne tereny rekreacyjne, parki, lasy i dotrzeć do serca miasta.

Miasta tętniącego muzyką, młodością i życiem.

Trudno sobie wyobrazić? To mam tego więcej – więcej informacji, które nie dotarły do „mainsteamu”, a są naszą rzeczywistością. Czy wiecie, że:

▪ Miód z naszych miejskich pasiek (tak, tak) ma właściwości równe tym osiąganym w pasiekach na nieuprzemysłowionych terenach Polski?

▪ Na naszych ulicach łatwiej spotkać informatyczkę niż górnika?

▪ Katowice jako pierwsze w historii miasto ze środkowej Europy zostały wybrane przez europejskie instytucje naukowe Europejskim Miastem Nauki 2024?

▪ W Katowicach mamy jedną z najlepszych europejskich sal koncertowych i równocześnie jedną z najlepszych orkiestr (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – NOSPR)?

▪ I ta orkiestra jest zarządzana przez kobiety, a szefową artystyczną jest najlepsza dyrygentka naszych czasów Marin Alsop?

Miałam rację, że to nie jest wiedza powszechna? Wydaje się, że nam wszystkim łatwiej jest utrwalać raz zapamiętane klisze niż z upływem czasu je weryfikować.

fot. Tomasz Smogulski SKY VISION 

Mogłabym długo obalać mity i stereotypy dotyczące Katowic, ale nie tu pośród świadomych i refleksyjnych kobiet, za to pozwólcie, że podam Wam fakty, które, mam nadzieję, wzbudzą w Was ciekawość i chęć odwiedzenia miasta (city break w KATO to temat na osobny artykuł 😊 i jeden weekend to za mało), do zamieszkania u nas, a może i do zainwestowania w mieście przyszłości.

Tak, miasto przyszłości to właśnie u nas. Po przemianach, które 30 lat temu rozpoczęły się na Górnym Śląsku, Katowice zostały zdefiniowane na nowo, zostały na nowo zaprojektowane i zbudowane. Wszystko to sprawiło, że jesteśmy młodym miastem o historycznej duszy. Jesteśmy sercem ponad 2 milionowej metropolii, w której na kilkudziesięciu uniwersytetach i szkołach wyższych studiują tysiące młodych ludzi. Wysoko wyspecjalizowane kadry zasilają zlokalizowane w mieście firmy – głównie branży IT i sektora nowoczesnych usług biznesowych.

fot. UM Katowice

My jako miasto wspieramy szeroko rozumiany rozwój dzieci i młodzieży, studentów w wyborze najlepszej życiowej drogi, prowadząc od lat różne edukacyjne projekty (P-Tech; Katowice Miastem Fachowców; Katowice, biznes i moja przyszłość; prestiżowy Corporate Readiness Certificate i wiele innych).

Myślimy o starszych mieszkańcach – mamy programy, które pomagają funkcjonować na co dzień np. Katowicki Senior w Mieście, Katowicka Złota Rączka dla Seniorów, darmowe szczepienia profilaktyczne itd. ale także Sportowy Uniwersytet Seniora oraz wiele działań integracyjnych i imprez sprawiających radość naszym mieszkańcom. Chcemy, by nestorzy mieli możliwość prowadzenia samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia tak długo, jak to możliwe.

Z ważniejszych inwestycji, które wpłyną znacząco na przyszłość Katowic wymienię Dzielnicę nowych technologii  – Katowicki HUB gamingowo-technologiczny. Wyjątkowe połączenie smart city z historycznym dla Śląska miejscem – wykorzystujemy teren nieczynnej kopalni, tam powstanie najnowocześniejsze miejsce Katowic.

Nie zapominajmy też o partycypacji obywatelskiej  – Budżecie Obywatelskim i Zielonym Budżecie. To nasze „ulubione” budżety . Mieszkańcy sami kształtują swoje dzielnice, w ostatniej edycji powstały np. lawendowe ogrody.

Tak w ogromnym skrócie, wygląda miasto, w którym i dla którego pracuję. Robię to z ogromną radością, ponieważ na własne oczy widzę jak Katowice się zmieniają, rosną i dojrzewają. Jak uczą się, poszukują i inspirują innych swoją świeżością, otwartością, tolerancją i równym traktowaniem wszystkich obywateli. To naprawdę dobre miejsce do życia, pracy, inwestowania, tu i teraz w Katowicach.

I jeszcze kilka faktów o Katowicach:

2. miejsce w rankingu Business Insider w kategorii na Najlepsze miasto do życia w Polsce (2023 r.)

Srebrna nagroda za zrównoważony rozwój, w kategorii miast powyżej 400 000 dziennej populacji, w konkursie The International Awards for Liveable Communities LivCom Awards 2023 (2023 r.)

6. miejsce w rankingu „Top 10 Large European Cities of the Future 2023 – fDi Strategy” obszarem wyróżnionym jest strategia Miasta przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (2023 r.)

1. miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu miesięcznika „Forbes” w kategorii miast i gmin od 150 – 299 tys. mieszkańców (2022 r.)

4. miejsce w rankingu najlepszych miast dla studentów 2023 wg Buisness Insider

Proszę, spójrzcie na Katowice na nowo.

Zachęcamy do obserwowania naszego profilu na LinkedIn: Katowice City – live, work & invest 

Autorką artykułu jest Magdalena A. Kolka

Zastępca Naczelnika Wydziału Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Katowice. Odpowiada za obsługę projektów z sektora usług biznesowych, zapewniając długookresowe wsparcie obejmujące fazę przed-inwestycyjną, inwestycyjną i po-inwestycyjną. Z Urzędem Miasta związana jest od 2011 r.

Obecnie współzarządza Wydziałem oraz przygotowuje i realizuje plany strategiczne. Zarządza relacjami z międzynarodowymi inwestorami i bezpośrednio obsługuje większość projektów z sektora usług biznesowych zlokalizowanych w Katowicach m.in. Accenture Advanced Technology Centre, Ammega, Fujitsu Techology Solutions, Honeywell, Infobip, IBM Client Innovation Center, LKQ, TMF Group czy SD Worx.

Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecnie: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), doktorem nauk ekonomicznych oraz ukończyła podyplomowe studia: pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.