Hygge, czyli pochodząca z Danii filozofia kultywowania spokoju, komfortu i przytulności. Jak ma się do wina? Spieszę wyjaśnić o co w hygge chodzi, czy degustowanie wina może być mindfull i jak wino degustować, a nie tylko konsumować.
Południe Europy ma swoją kulturę śródziemnomorską, złoty piasek, słońce przez 300 dni w roku, gaje oliwne, pomarańczowe sady, lawendę, turkus morza, to samo przez się zachęca do stylu życia w harmonii z samym sobą, biesiadowania z innymi i rozkoszowaniu się przyrodą. Ten aspekt jest bez wątpienia ważnym składnikiem diety i stylu życia śródziemnomorskiego, co wiemy z badań nad blue zones przekłada się na długowieczność.
Kraje północne, do których my się zaliczamy, gdzie przez pół roku dzień kończy się po południu, bo zapada zmrok, gdzie chodzimy opatuleni i myślimy tylko jak się szybko znaleźć w pomieszczeniu, gdzie dieta ma dać kalorie i rozgrzać, po prostu żyje się w innym rytmie. Ale to, że od października do kwietnia praktycznie żyjemy w pomieszczeniu i sztucznym świetle, nie znaczy, że mamy mieć nos na kwintę. Z pomocą przychodzi duńska filozofia HYGGE.
Co to jest właściwie hygge?
To nic innego jak podejście do życia. Według hygge chodzi o cieszenie się, smakowanie i przeżywanie każdego momentu z naszego życia. W kulturze japońskiej taką postawę określa się ukiyo czyli żyj chwilą, celebruj każdą chwilę. Służy temu kreowanie odpowiedniej atmosfery. Naczelnym zadaniem według hygge jest zadbanie o swój komfort, przyjemność, spokój. Czy to jest czas samego ze sobą, czy też z domownikami, a może w biurze, nawet drobne zmiany mogą poprawić jakość naszego życia.
Wino
To naturalny ferment. Jest takie powiedzenie, że piwo zostało stworzone przez człowieka, a wino przez Boga. Jak powiedział Pasteur, wino to najzdrowszy napój na świecie. Istnieje obszerna lista prozdrowotnych właściwości wina, na uwagę zasługują zwłaszcza odmładzające antyoksydanty. Wreszcie wino jest nieodłączną częścią historii ludzkości i cywilizacji, a także składnikiem diety człowieka od kilku tysięcy lat. Wino pomaga w trawieniu, doskonale podkreśla smak potraw i wprawia w dobry nastrój. Nie bez kozery, obok oliwy, owoców morza, warzyw i pełnych zbóż, jest ważnym elementem cudownej diety śródziemnomorskiej.
Jak podejść do wina w duchu filozofii hygge?
Poprzez zmysły możemy osiągnąć stan hygge – wyciszenia, komfortu, przyjemności.
Posiadamy pięć zmysłów i szósty, coś bardziej duchowego, na który składa się nasza intuicja. Których zmysłów używamy do degustacji wina? Wszystkich.
Zaczynamy od wzroku, potem wąchamy i wreszcie smakujemy. Ale wchłanianie wina wszystkimi zmysłami może być czymś znacznie więcej. Ponadto polecam, abyśmy pamiętali, że wino rodzi się w winnicy i dojrzewa w winiarni.
- Wzrok
Oczy są związane ze zmysłem wzroku (widzenia). Widzimy kolor wina, jego jasność i przejrzystość. Możemy porównać kolor młodego wina z jednym ze starszych roczników, który rozwija inne odcienie. Wzrokowe ocenianie wina oznacza również docenienie piękna tonów, które wyrażają wino. Możesz wybrać swój ulubiony kolor, na przykład karminowy czerwony lub róż i użyć go jako akcentu w swoim domu. Poza tym, aby w pełni zakochać się w winie trzeba choć raz w życiu zobaczyć na własne oczy winnicę. To jest niezapomniane przeżycie, coś wprost magicznego. Odwiedzając winnicę, widzą na własne oczy winne grona, nasycam oczy odcieniami winnicy.
- Słuch
Uszy są związane ze zmysłem słuchu (słyszeniem). Tak, można usłyszeć wino! Kiedy otwieramy butelkę, kiedy przelewamy wino do dekantera lub kiedy wlewamy wino do kieliszka. Spróbuj podać trzy kieliszki z trzema różnymi poziomami wina, a gdy dotkniesz ich nożem, zapewniam, że będą brzmieć inaczej. Muzycy mogą nawet naprawdę uzyskać dźwięk z wina lub muzyki.
Ale przede wszystkim słyszymy winorośle, jak liście szeleszczą na wietrze. Polecam spędzić jeden dzień w winnicy i degustować winą siedząc pośród winorośli. Transcendentalne uczucie.
- Zapach
Nosem możemy poczuć zapach wina. To jeden z moich ulubionych etapów degustacji. Ten zmysł pozwala nam wąchać i rozróżniać aromaty. Za każdym razem, gdy mówimy o różnych szczepach, opisujemy profil aromatyczny każdego z nich. Zawsze zapraszam do kolekcjonowania zapachów, np. w słoiczkach trzymać zioła czy suszone kwiaty, znać ich zapachy na pamięć. Wąchajcie olejki eteryczne, zioła i przyprawy, skórki owoców i różne materiały organiczne, takie jak liście, ziemia, skóra itp.
- Smak
Język kojarzy się ze zmysłem smaku, w którym znajdują się odpowiedzialne za degustowanie kubki smakowe, wyczuwamy smaki takie jak: słodki, kwaśny, słony, gorzki i umami. To najważniejszy zmysł, jeśli chodzi o wino. Pozwala nam określić smak produktu, który jemy lub pijemy. Połączenie tych pięciu smaków pozwala nam dostrzec inne kombinacje.
Język jest głównym organem zmysłu smaku.
- Dotyk
Skóra jest naszym największym organem. Wszyscy mamy wrażliwość dotykową, dzięki której możemy dostrzec, poczuć, dotknąć i poznać fakturę (miękką lub szorstką), twardość (miękką lub twardą) oraz temperaturę (zimną lub gorącą) rzeczy, których dotykamy. Skóra to cienka warstwa, która pokrywa i chroni nasze ciało. Jak dotknąć wina? Dosłownie umocz dłoń lub palec w winie, zobacz, jak linie papilarne zostają zaznaczone taninami, być może zostaw ślad na ulubionym notatniku, może poczuj, jakie wrażenie daje miękka tekstura wina na ramieniu lub na ciele…
- Intuicja
Tak, to prawda, że jedne wina preferujemy od innych, ale w postrzeganiu wina jest to coś intuicyjnego, czego nie da się opisać słowami. Ten boski aspekt wina sprawia, że jest tak wyjątkowe.
Autorką artykułu jest Ania Smolec
Dziennikarka winiarska z kilkunastoletnim doświadczeniem w świecie win. Redaktor naczelna magazynu „Restauracja”. CEO AS Experiences: Eventy winiarskie – Prywatne Degustacje- Doradztwo dla kolekcjonerów win – Enotours. Autorka strony Pink-Mode.com o winach rosé i stylu życia a la dolce vita. Pierwsza Polka, która szturmem wkroczyła do męskiego świata wina. Uznana degustatorka, sędziująca w konkursach enologicznych na całym świecie. Obywatelka świata, która odwiedziła tysiące winnic na sześciu kontynentach.
EMAIL: ania@pink-mode.com telefon: + 48 782 782 214 Instagram: @AniaSmolec. Na stronie https://pink-mode.com/warsztaty/ można znaleźć całą gamę informacji w temacie wina.