83. Historie rodzinne jako wsparcie kobiecej przedsiębiorczości

Mój ojciec podarował mi książkę Józefa Krzyka pod tytułem „Szałfynster. Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego”. Wspomniał od razu, że na okładce tejże książki umieszczono zdjęcie przedstawiające moje ciocie-babcie na schodach sklepu założonego przez prababcię.

To zdjęcie opowiada historię, o przedsiębiorczej kobiecie, która ponad 100 lat temu otworzyła sklep celem utrzymania siebie i swoich czterech córek. To o mojej prababci, której mąż zmarł w trakcie pierwszej wojny światowej. Sklep następnie przejęła córka Maria, która posiadała wykształcenie handlowe.

W książce zdjęcie jest opisane następująco:

Zdjęcie na okładce: Skład towarów mieszanych i nabiału Marii Zającówny mieścił się w kamienicy na rogu ulic Katowickiej i Bończyka w Katowicach. Właścicielka, nad wiek poważna, stoi pod reklamą proszku do prania Radion. Zdjęcie wykonano w latach 30. XX wieku, gdy miała najwyżej 25 lat. Matka Marii, Agnieszka Zając, była niewiele od niej starsza, gdy straciła na I wojnie światowej męża i musiała wyżywić cztery córki. Z pomocą rodziny otworzyła wtedy sklep (..).*

Na pewno każda i każdy z nas znajdzie w swoich rodzinach takie historie związane z wojnami, tragediami, gdy przedsiębiorcze i zaradne kobiety dawały sobie radę z wieloma przeciwnościami losu.

Aby odnieść się do otoczenia naszych prababek warto przypomnieć, że kobiety w Polsce w roku 1918 otrzymały prawa wyborcze, a ta rzeczywistość sprzed 100 lat była diametralnie inna niż dzisiaj.

28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej stanowiący, że wyborcą Sejmu jest każdy obywatel „bez różnicy płci”, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat oraz wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (obywatelki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze. **

Możemy zadać sobie pytanie; czy nam jest teraz łatwiej? To pytanie na które jest wiele odpowiedzi. Natomiast czerpmy pozytywnie z historii rodzinnych, one mogą nam dawać wsparcie i pozwolą złapać dystans w trudnych momentach.

* Źródło: Józef Krzyk „Szałfynster – Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego”, Wydawca: Wydawnictwo Agora

** Źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/polityka-historyczna/100-rocznica-odzyskania-niepodleglosci-rp/aktualnosci/podwojnie-wolne-100-lat-praw-wyborczych-kobiet-,8274

Autorką porady jest Joanna Górka-Prażuch

Posiada doświadczenie zawodowe skoncentrowane zarówno na obszarze finansów, jak i audytu w organizacjach międzynarodowych. 25 lat pracy i doświadczenie w zarządzaniu ludźmi połączone z umiejętnościami analitycznymi. Doświadczenie zdobywała m.in. w firmach doradczych (obecny EY), jak i spółkach Grupy ING, Arcelor-Mittal czy obecnie w spółce Orbico będącej jednym z wiodących dystrybutorów w Polsce i w Europie.

Absolwentka Ekonomii, a także ukończyła studia podyplomowe ACCA  (The Association of Chartered Certified Accountants) w międzynarodowej organizacji, która od ponad 100 lat zrzesza profesjonalistów zajmujących się finansami, rachunkowością i zarządzaniem.

Prywatnie – żona, matka córki i syna, lubi aktywności takie jak górskie wycieczki, narty, nordic-walking, żeglarstwo śródlądowe. W czasie studiów członek Zarządu AKŻ Armada. Zainteresowana kwestiami społecznymi takimi jak m.in. edukacja, ocieplenie klimatu. Z pochodzenia ślązaczka.

Obecnie podjęła współpracę z Fundacją Class Ladies pragnąc wspierać idee promowane przez Fundację. https://www.linkedin.com/in/joanna-g%C3%B3rka-pra%C5%BCuch-7b71433