47. Czy w Twoim biznesie potrzebna jest strategia?

Wiele kobiet prowadzących niewielkie biznesy zaczyna od pomysłu, zakłada firmę i zaczyna działać.

Ma w głowie masę pomysłów, planów, marzeń. Po pewnym czasie przychodzi moment, w którym coś idzie nie zupełnie tak, jak na początku tego oczekiwały. I wtedy okazuje się, że bardzo przydała by się przemyślana strategia, zamiast działania na „łapu capu”.

 

Co daje Ci strategia w biznesie?

Strategia w biznesie to tak, jak lista zakupów w życiu. Jeśli zdarzyło Ci się wybrać na duże zakupy z listą i bez listy zakupów, na pewno jesteś w stanie zauważyć, jak inaczej wyglądały obydwie sytuacje. Lista zakupów sprawia, że oszczędzasz czas, pieniądze, Twoje działania są uporządkowane, jesteś spokojna, że o niczym nie zapomniałaś, z reguły kupujesz dokładnie to, co zaplanowałaś.
Tak właśnie działa strategia w Twojej firmie. Wiesz, w jakim kierunku zmierzasz i co chcesz osiągnąć. Strategia to też uporządkowany zestaw Twoich biznesowych celów i działań, jakie mają doprowadzić Cię do ich realizacji.

Strategia przyda się nie tylko w dużych firmach, ale także w tych jednoosobowych malutkich biznesach, zwłaszcza, kiedy pojawią się przeszkody i stracisz motywację do działania. Pomoże Ci wtedy spojrzeć na Twoją firmę z trochę innej perspektywy i wyjść na prostą. Kiedy będziesz miała jasno sprecyzowane cele biznesowe i szczegółowy plan działania, łatwiej Ci będzie podejmować istotne decyzje, będziesz szybko mogła określić co przybliży Cię do realizacji tego, co planujesz, a co Cię od Twoich biznesowych celów oddala.

Strategia jest potrzebna nawet w małej firmie. Dlatego jeśli jeszcze jej nie posiadasz, warto zainwestować trochę czasu, stworzyć wizję swojego biznesu i ustalić cele na najbliższe lata, a następnie przygotować sobie strategię działania.

 


Autorem artykułu jest:

Dagna Banaś

prowadząca bloga www.szczesliwawbiznesie.pl na którym uczy kobiety jak rozwijać swoje biznesy szybciej, nie tracąc przy tym tego, co w życiu ważne.


Artykuł powstał w ramach Projektu Fundacji Class Ladies  „Porady z klasą”